• 12 listopada 2014 roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Rozśpiewana przerwa-patriotyczne śpiewanie”. Akcja ma celu popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci, propagowanie wartości patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, ukazanie roli pieśni patriotycznych w historii narodu polskiego.

            Podczas trzech przerw międzylekcyjnych śpiewaliśmy wspólnie pieśni patriotyczne.

            Pierwsza przerwa-8.45:

            1. Przybyli ułani.

            2. Wojenko wojenko.

            Druga przerwa-9.35:

            1. Pierwsza kadrowa.

            2. Rozkwitały pąki białych róż

            3. Legiony

            Trzecia przerwa-10.30:

            1. Piechota.

            2. O mój rozmarynie.

            3. Płynie Wisła płynie.

             

            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego pokrótce przypominała o Narodowym Święcie Niepodległości.

             

            Czy potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest niepodległość?

            Niepodległość to niezależność jednego państwa od drugiego. To inaczej suwerenność albo po prostu wolność. Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległej Polsce. Jest to tak oczywiste, że na co dzień wcale o tym nie myślimy. Ale niepodległość Polacy musieli sobie wywalczyć...

            Był taki czas, kiedy Polska nie istniała. Polakom zabrano ich ojczyznę. Stali się obywatelami Rosji, Austrii i Prus- język polski był tam językiem obcym, a polska historia i kultura oficjalnie nie istniały.

            Pamiętajmy, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba ją ciągle umacniać i stać na jej straży. Nie zapominajmy o roku 1939 i latach powojennych.

            Dowodem na to, że pamiętamy niech będzie dzisiejszy apel oraz włączenie się wszystkich uczniów naszej szkoły w ogólnopolską akcję pod tytułem „Rozśpiewana przerwa-Patriotyczne Śpiewanie”. Zapraszamy wszystkich do spotkań podczas przerw i do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

             

            Piotr Zaczkowski

          •  20 października 2014 roku nasza szkoła wraz z dwoma innymi szkołami wzięła udział w wycieczce szkolnej do Krakowa, zorganizowanej w ramach projektu unijnego Pewnie w przyszłość.

            Plan wycieczki zakładał obejrzenie w Teatrze Groteska spektaklu pod tytułem Ku-ku-ryku słoneczniku. Następnie spotkaliśmy się z aktorką Iloną Buchner, która podczas lekcji teatralnej pod tytułem Sekrety sceny przybliżyła nam świat teatru, lalki i maski oraz jego kulis. Mogliśmy zobaczyć, a nawet dotknąć, przymierzyć maski teatralne. Zobaczyliśmy wiele typów lalek teatralnych: pacynki, jawajki, kukiełki, marionetki. Poznaliśmy ich historię powstania i obecności w historii teatru lalek.

            Drugim punktem wycieczki była rozgłośnia radiowa, gościło nas Radio Kraków. Po radio oprowadził nas dziennikarz Grzegorz Bernasik, który opowiedział nam historię Radia Kraków, specyfikę pracy dziennikarza radiowego. Zobaczyliśmy newsroom, studio nagraniowe, pomieszczenie reżyserskie oraz studio koncertowe im. Romany Bobrowskiej. Mogliśmy obserwować na żywo pracę dziennikarzy realizujących swoje programy (program muzyczny Andrzeja Kukuczki Grająca szafa- notabene, Andrzej Kukuczka przez wiele lat mieszkał w Jędrzejowie ).

            Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Krakowie. Dotarliśmy na Wawel, pod Smoczą Jamę, do Sukiennic. Udało się nam z wielkich liter, które pojawiły się na krakowskim Rynku, ułożyć kolorowy napis SKRONIÓW. Było to fantastyczne doznanie. Mogliśmy całemu Krakowowi pokazać skąd przyjechaliśmy i że miejsce to jest dla nas ważne.

            Litery te pojawiły się na Rynku w Krakowie w związku nadania temu miastu tytułu Kraków miastem literatury UNESCO.

             

            Piotr Zaczkowski

          • Mecz "Nauczyciele kontra uczniowie" 2014

            10 października 2014r. z okazji obchodów Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Roalda Amundsena odbył się pierwszy w historii szkoły mecz w piłkę nożną "Nauczyciele kontra uczniowie". Reprezentacja nauczycieli i pracowników obsługi w składzie: Jarosław Pająk, Hubert Waleron, Józef Zugaj, Piotr Zaczkowski, Aleksander Olesiński i Władysław Olesiński pokonała po zaciętym i wyrównanym meczu reprezentację uczniów 4:3. Temu wielkiemu wydarzeniu sportowemu towarzyszyły ogromne emocje, fantastyczny doping. Wspaniała publiczność niosła swoim dopingiem obie drużyny do boju.
            Drużyna uczniów z niecierpliwością oczekuje na rewanż, który zostanie rozegrany z okazji Dnia Dziecka.

            Piotr Zaczkowski

          • 7 października po raz trzeci zorganizowaliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka.
            O godzinie 10.30 wyszliśmy ze szkoły i spotkaliśmy się przy ogniskach, gdzie
            z niecierpliwością oczekiwaliśmy na moment, kiedy będziemy mogli zjeść pieczone smaczne ziemniaczki. Całemu wydarzeniu towarzyszyła piękna pogoda, dopisywały nam wyśmienite humory. Ziemniaki upieczone w ognisku smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni.
            Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał wszystkim. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.
            Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.

            Piotr Zaczkowski

          • 30 września 2014r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Pojechały na nią trzy szkoły: Szkoła Podstawowa z Mnichowa, Szkoła Podstawowa z Rakowa oraz oczywiście nasza szkoła, Szkoła Podstawowa w Skroniowie. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca
            w stolicy, które przykuwają uwagę turystów. Wyjechaliśmy o godz.5.00 rano. Jechaliśmy długo, aż w końcu ujrzeliśmy tablice
            z napisem: Warszawa . Pierwszym punktem naszej wyprawy były Łazienki Królewskie. Następnie udaliśmy do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Pani przewodniczka opowiedziała nam historię polskiego parlamentaryzmu, usłyszeliśmy wiele ciekawych i cennych informacji na temat funkcjonowania sejmu. Następnie zwiedziliśmy parlament – salę obrad, salę kolumnową, widzieliśmy liczne tablice pamiątkowe, upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym co dzieje się w tym budynku na co dzień. Po zakończeniu zwiedzania sejmu udaliśmy się w inne miejsce w Warszawie, m.in. na Krakowskie Przedmieście przed pałac prezydencki i do Belwederu. Następnie poszliśmy na coś do jedzenia, bo była już pora obiadowa i byliśmy głodni. Wybór padł na Mc Donalda. Ostatnim punktem wycieczki było planetarium w Centrum Nauki Kopernika.
            W planetarium na sferycznym ekranie można obejrzeć wyjątkowe filmy. Widzieliśmy film pt. „Czarne dziury. Podróż w nieznane.” Obraz opowiadał historię zjawiska astronomicznego jakim jest czarna dziura. Pojęcie to jest bardzo zagadkowe dla wielu badaczy kosmosu. Film był ciekawy i chcielibyśmy w przyszłości obejrzeć więcej filmów o tej tematyce. Mimo że podróż była długa i męcząca, uważamy, że warto było pojechać do Warszawy, ponieważ zobaczyliśmy wiele ciekawych i różnorodnych miejsc. Cieszymy się, że ten dzień mogliśmy spędzić wspólnie, a nie nudzić się w szkole  Ten wtorek na wiele lat zagości w naszej pamięci.

            Samorząd Uczniowski

            Piotr Zaczkowski

          • Lekcje na świeżym powietrzu – zdrowo i naukowo!

            29.09.2014r. zorganizowaliśmy dzień, w którym uczyliśmy się poza murami naszej szkoły. Nasza inicjatywa sprawiła, że czas poświęcony na naukę upłynął przyjemnie i zaskakująco szybko. Fantastyczna pogoda dodatkowo uprzyjemniła nam czas spędzony na łonie natury. Sale lekcyjne zamieniliśmy na boisko szkolne, krzesełka i ławki na koce. Takich dni mogłoby być jak najwięcej.

            Samorząd Uczniowski

            Piotr Zaczkowski

          • 26 września w naszej szkole odbyły się warsztaty, podczas których rozmawialiśmy o potrzebie prawidłowej segregacji śmieci oraz o zagadnieniach związanych z prądem elektrycznym. Obejrzeliśmy filmu edukacyjne, które przybliżyły nam omawiane tematy (Felka rady jak segregować odpady, Krzyś elektryk opowiada o prądzie elektrycznym).
            W filmie o segregacji śmieci występują: Felek Flaszka i jego Brat Pet. Felek jest uśmiechniętą zieloną butelką. Najpierw pokazuje, gdzie przyszedł na świat (w fabryce butelek), gdzie się wychował i zdobywał doświadczenie (w sklepie). Następnie poznaje nas ze swym Bratem Petem - plastikową butelką z gwintem - który leży wyrzucony na ulicy. Felek uczy swego brata, pokazuje, do jakich pojemników wyrzucać makulaturę, plastik i szkło. Brat Pet ma wątpliwości: - A na gwint to wszystko? Kto wtenczas zarobi? - pyta. - Środowisko - odpowiada Felek Flaszka. Celem warsztatów było wytworzenie trwałych nawyków i zachowań w duchu ekologicznego stylu życia w domu, w szkole i w najbliższym otoczeniu. Efektem miało być wymierne zmniejszenie wytwarzanych odpadów, mniejsze zużycie wody, energii elektrycznej i cieplnej.

            Piotr Zaczkowski

          • Śniadanie na trawie – moc zdrowych wrażeń

          • Dnia 18 września 2014 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję ‘’Śniadanie na trawie’’. O godzinie 10:25 wszyscy uczniowie zebrali się na boisku szkolnym. Pogoda nam dopisywała, było bardzo ciepło i słonecznie. Z przyjemnością rozłożyliśmy się na trawie i wspólnie zaczęliśmy jeść uprzednio przygotowane przez nas zdrowe smakołyki. Cała akcja oparta była na zdrowej żywności i ekologii. Jedzenie było zapakowanie w kosze wiklinowe lub ekologiczne torby. Każdy przyniósł m.in. owoce, warzywa, wodę mineralną, soki owocowe bądź warzywne. Pani Dyrektor zaprosiła również panią policjantkę Angelikę Staniek-Duszę, która objaśniła nam, co oznacza być dobrze wychowanym oraz jak bezpiecznie poruszać się po drodze do szkoły i ze szkoły. Atmosfera była iście piknikowa, dopisywały nam świetne humory, a przede wszystkim smakowało nam zdrowe i smaczne jedzenie. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji - tym razem wiosennej.

          • Powiatowy Dzień Weterana

          • 3 września 2014 roku na terenie naszej szkoły odbył się Powiatowy Dzień Weterana, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą podchorążemu Adolfowi Pruskowi, który poległ w Skroniowie w czasie drugiej wojny światowej. Uroczystość miała podniosły charakter i była przypomnieniem heroicznych momentów z naszej lokalnej historii. Rozpoczęła się apelem poległych poprowadzonym przez przewodniczącego Powiatowej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bernarda Suchmiela, który przypomniał wiele wspaniałych postaci z czasów II wojny światowej, związanych z ziemią jędrzejowską i walką o jej niepodległość. W odsłonięciu tablicy uczestniczyli: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poseł Mirosław Pawlak, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Kubas-Samociuk, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, a także członkowie rodziny kaprala podchorążego. Tablicę po odsłonięciu poświęcił o. Edward Stradomski, opat klasztoru cystersów w Jędrzejowie, w asyście ks. Jerzego Słupika, proboszcza parafii w Skroniowie. Uczestnictwo licznych pocztów sztandarowych, kombatantów, nas uczniów szkoły podstawowej w Skroniowie oraz wielu gości, a także piękna oprawa muzyczna w wykonaniu pani Marty Strzeszkowskiej, naszych koleżanek i kolegów - Patrycji Polczyk, Ewy Skrzypiec, Karola Trzcińskiego oraz Bartłomieja Leśniewskiego, była dopełnieniem całości tej niecodziennej uroczystości. Jesteśmy zaszczyceni, że ta pamiątkowa tablica znajduje się na murach naszej szkoły, i że to nas poproszono o dbanie o tę tablicę i pielęgnowanie pamięci o wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny.

          • Harmonogram wprowadzania bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego uczniom szkół podstawowych.

            Rok szkolny 2014/2015

            Klasa I - Bezpłatny podręcznik zapewniony przez MEN; Dotacja na podręcznik lub materiał edukacyjny do j. obcego nowożytnego; Dotacja na materiały ćwiczeniowe.

            Klasa II - Możliwość dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu ”Wyprawka szkolna”.

            Klasa III - Możliwość dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu ”Wyprawka szkolna"  

            Klasa IV – bez zmian.

            Klasa V -  bez zmian.

            Klasa VI - Możliwość dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu ”Wyprawka szkolna”.

          • W sobotę 21 czerwca 2014 roku odbył się już po raz drugi rajd rowerowy. Trasa rajdu liczyła około 21 km i przebiegała przez miejscowości Skroniów, Warzyn, Zagórze, Borów, Potok Mały. Grupa uczniów z klas V i VI wraz z opiekunami: panią Anną Zaczkowską, panią Bernadetą Michłkiewicz i panem Piotrem Zaczkowskim wyruszyła spod szkoły po godzinie dziesiątej.
            Mimo że prognozy pogody nie były zbyt optymistyczne i momentami padał deszcz, szczęśliwie i dotarliśmy na miejsce, gdzie czekała na nas pyszna grochówka i ciasto z rabarbarem. Tata Łukasza Makuły, pan Paweł Makuła, pomógł nam rozpalić ognisko. Zjedliśmy kiełbaski i rozegraliśmy mecz piłki nożnej, zabawiliśmy się w chowanego. Po upływie kilku godzin lekko zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.
            Celem naszego rajdu było zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego i poznawania piękna naszego regionu.

          • 14.03.2014 r. w siedzibie Komendy Państwowej Straży Pożarnej
            w Jędrzejowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Bezpośrednim organizatorem był Zarząd Miejsko-Gminny Ochotniczych Straż Pożarnych RP w Jędrzejowie. Nagrody i upominki ufundował Burmistrz Miasta Jędrzejowa. 1. miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął nasz kolega Karol Belicki. To wydarzenie stało się doskonałym pretekstem do przeprowadzania z nim wywiadu.

             

            Opowiedz nam, co czułeś w chwili ogłaszania wyników, jakie to uczucie wygrać?

            Karol: Bardzo przyjemne uczucie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się coś wygrać. Fajnie byłoby powtórzyć ten wyczyn w przyszłym roku.

             

            Co Cię skłoniło, aby wziąć udział w tym konkursie?

            Karol: Nigdy wcześniej nie brałem udziału w tego typie konkursie. Chciałem przekonać się na własnej skórze, jak to jest. Ponadto pan Hubert Waleron zachęcił mnie do wzięcia udziału, ponie-waż Piotrek Kasza i Ola Kasza, którzy tak jak ja pochodzą z Łączyna, zajęli bardzo wysokie loka-ty. Chciałem podtrzymać dobrą passę.

             

            Czy w związku z tym, że wygrałeś, planujesz w przyszłości wstąpić w szeregi strażaków?

            Karol: Nie mam takich planów na razie, ale tata mi mówił, że zdobyte wiadomości i umiejętności mogą przydać mi się.

             

            Według Ciebie bycie strażakiem to łatwa czy trudna praca?

            Karol: To bardzo i odpowiedzialna praca. Podczas konkursu dowiedziałem się, co znaczy być dobrym strażakiem i jak dobrze wykonywać tę pracę.

             

            Ilu uczestników wzięło udział w tym konkursie i jaka panowała atmosfera podczas jego przebiegu?

            Karol: Startowało 6 uczestników: 5 chłopców i 1 dziewczyna. Jeśli chodzi o atmosferę, to wszyscy byli zestresowani, jurorzy na nas spoglądali i dodatkowo jeden z panów, spacerując po Sali, zaglądał nam do testów. Wszystko to sprawiało, że czułem potężny stres, czułem niepewność, czy uda mi się zwyciężyć.

             

            Jak długo i w jaki sposób przygotowywałeś się do tego konkursu? Opowiedz o przebiegu. Pamiętasz może jakieś pytania?

            Karol: Przygotowywałem się około 3 tygodni. Bardzo mi w tym wszystkim pomagała mama. Omawiała ze mną pytania, przykładowe testy. Sam zestaw konkursowy składał się z 20 pytań. Na rozwiązanie mieliśmy 45 minut.

            Na samym początku rozdano nam napoje i pączki, abyśmy mogli się posilić. Po rozdaniu testów poproszono opiekunów, aby opuścili salę. Jednym z pytań było opowiedzieć o grupie pożarów grupy A. Po konkursie zorganizowano nam wycieczkę po komendzie Państwowej Straży Pożarnej, zwiedziliśmy magazyny, hangar, w którym stały wozy strażackie, widzieliśmy gigantyczną drabinę oraz sanie lodowe, które służą do ratowania ludzi, gdy załamie się pod nimi lód. Oprowadzał nas strażak, któremu można było zadawać pytania dotyczące pracy strażaków. Mogliśmy również usiąść na kierownicą wozów strażackich i przez moment poczuć się jak prawdziwy strażak.

             

             

             

             

             

            Jak sądzisz, dlaczego warto tak dużo wiedzieć na temat pożarnictwa?

            Karol: Myślę, że wiedza ta może przydać się nam na wypadek pożaru, wiemy wtedy, jak należy się zachować.

             

            No właśnie, powiedz nam, co należy zrobić, gdy jesteśmy świadkami pożaru?

            Karol: Należy bezzwłocznie powiadomić straż pożarną, dzwoniąc pod numer 998 lub 112. Musimy przedstawić się i podać informacje: co się pali, gdzie się pali, jak duży jest obszar pożaru.

             

            Porozmawiajmy teraz o nagrodach. Co otrzymałeś za zwycięstwo?

            Karol: Otrzymałem gratulacje od samego komendanta straży pożarnej, otrzymałem dyplom, książkę o Jędrzejowie oraz tablet. A na koniec poszedłem z tatą na pizzę, aby uczcić mój sukces.

             

            Ostatnie już pytanie, czym jest dla Ciebie to zwycięstwo?

            Karol: Zwycięstwo to jest dla mnie źródłem radości, powodem do świętowania i chyba do dumy, że udało mi się wygrać.

             

            Dziękujemy na rozmowę! Serdecznie gratulujemy Ci zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!

          • 12 czerwca 2014r. wybraliśmy się na wycieczkę do Umianowic. Środek lokomocji był niezwykły – Ciuchcia Expres Ponidzie. Wyruszyliśmy ze stacji Jędrzejów Wąski o godzinie 8.15. Na miejscu byliśmy po półtorej godziny. Trasa liczyła około 22 km. Mijaliśmy rozlewiska, tereny bagniste, rzekę Nidę. Przez te tereny, jak również przez drewniane estakady i mosty, które pamiętają czasy, kiedy kolejka powstawała, przejeżdżaliśmy bardzo powoli.  Po drodze mijaliśmy wsie: Jasionna, Wygoda, Motkowice. Wrażenia niesamowite, mogliśmy z okien wagonów podziwiać piękno terenów Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

            W Uminowicach upiekliśmy kiełbaski na ognisku, uczniowie mogli wziąć udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Wraz z nami były dwie szkoły – z Rakowa i Mnichowa. Zapraszamy do oglądania zdjęć, są dostępne w zakładce – album fotograficzny.

                                                                                              Piotr Zaczkowski 

          • 4 czerwca 2014 roku już po raz 6 zorganizowałem konkurs teatralny. W tej edycji wzięły udział dwie klasy – IV i V. Klasa IV zaprezentowała spektakl pod tytułem O księciu Ludwiczaku. Uczniowie opowiedzieli historię księcia Ludwiczka, który nie potrafił sam znaleźć sobie żony. I tutaj z pomocą przychodzi Dobra Wróżka, która mocno zaczyna mieszać w życiu następcy tronu.  Zresztą, historię już poznaliście.

                        Z kolei klasa V wystawiła przedstawienie, będące próbą wyobrażenia sobie, co by było, gdyby niektóre postaci z bajek wyniosły się z nich i „poszły na emeryturę”. I tak poznajemy historię Baby Jagi, co nie chciała już zjadać Jasia i Małgosi, bajkę o Szewczyku Dratewce bez Smoka wawelskiego czy opowieść o Czerwonym Kapturku i jej babci, których Wilk nie chciał zjadać. Wszystko jednak kończy się happy endem. Tytuł przedstawienia Nie ma tego złego.

                        Wracając do samego konkursu, którego formuła jest nawiązaniem do starożytnej, greckiej tradycji organizowania konkursów dramaturgicznych ku czci boga Dionizosa, zwyciężyła klasa IV.

                        Zwycięzcę wybierała publiczność zgromadzona na widowni. Każdy z widzów mógł oddać głos na to przedstawienie, które wyjątkowo przypadło mu do gustu. A wybór był niezmiernie trudny. Publiczność była zachwycona tym, co działo się na scenie. Klasa IV wygrała zaledwie 8 głosami! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale również wyrazy uznania należą się klasie V. Obie klasy bardzo mocno zaangażowały się w realizację obu inscenizacji, począwszy od gry aktorskiej a skończywszy na rekwizytach i kostiumach. Pracę rozpoczęliśmy już w październiku 2013 roku. Rozpoczynamy od wyboru scenariusza, następnie dokładnie go omawiamy, czytamy ze zrozumieniem, analizujemy postaci tam występujące, by wreszcie przypisać poszczególne role uczniom. A później już tylko próby, próby i jeszcze raz próby.  

                                                                                              Organizator – Piotr Zaczkowski

          • 1 czerwca 2014 roku w godzinach 14.30 – 18.30 na terenie boiska w Skroniowie miał miejsce festyn sportowo-kulturalny, który zgromadził licznie społeczność naszej miejscowości i nie tylko. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorami przedsięwzięcia byli klub sportowy Zryw Skroniów oraz nasza szkoła.

            Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele przygotowali dla wszystkich gości szereg atrakcji, m.in. układy taneczne w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów oraz tych nieco starszych, nie mogło zabraknąć również piosenek w wykonaniu klas IV-VI, wysłuchaliśmy dwóch minikoncertów - Bartka Leśniewskiego na skrzypcach oraz Wiktora Fiutka na keyboardzie.  Postawiliśmy na własne siły, wykorzystaliśmy swój potencjał organizacyjny i artystyczny.

            Swoje talenty zaprezentowali również zaproszeni goście. Wystąpili: Grupa Tańca Nowoczesnego  Eks-tremum, zespół Grześki z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie oraz członkowie Małej Akademii Śpiewu przy Centrum Kultury w Jędrzejowie.

            Przybyli goście mogli obejrzeć pokaz akcji ratowniczej przy użycie sprzętu hydraulicznego wykorzystywanego podczas wypadków samochodowych i służącego do uwalnia osób poszkodowanych.  Akcję zaprezentowali strażacy ochotnicy z Prząsławia przy asyście strażaków z PSP w Jędrzejowie. Mogliśmy również obserwować akcję pościgową policji z użyciem psa tropiącego. Dzieci mogły zobaczyć wyposażenie radiowozu i motocykla policyjnego oraz porozmawiać z policjantami.  Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawiła, iż każdy znalazł coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki na trampolinie czy mocno oblegana przez najmłodszych dmuchana zjeżdżalnia. W ofercie festynu znalazły się również: kiermasz ciast,  stoisko gastronomiczne, kramik z zabawkami.

             Podczas imprezy panowała miła i pogodna atmosfera.

                                                                                   Piotr Zaczkowski

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników teatru na kolejną już edycję konkursu teatralnego. 4 czerwca 2014 swoje spektakle zaprezentują klasy IV i V.

            Jako pierwsi wystąpią uczniowie klasy IV ze spektaklem O księciu Ludwiczaku – godzina – 9.15.

            Drugie przedstawienie nosi tytuł Nie ma tego złego i wystawi je klasa V – godzina 11.00.

            W tym roku decyzję o tym, który spektakl zwycięży, podejmiecie Wy, drodzy widzowie.  Każdy z publiczności będzie miał okazję zagłosować na to przedstawienie, które najbardziej przypadnie mu do gustu. Serdecznie zapraszamy!

            Piotr Zaczkowski

          • Jak obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 maja w naszej szkole?
            – sprawozdanie z apelu.

                        W środę 30 kwietnia 2014r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się apel
            z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

                        Uczniowie szkoły podstawowej przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenia.

                        Na wstępie uczennica klasy czwartej Patrycja Polczyk powitała zaproszonych gości: panią dyrektor, nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów. Uroczyście wprowadzono sztandar i na hasło „Baczność! Do hymnu!” odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

            Część artystyczną przedstawili uczniowie klas IV,V,VI. Krótkie informacje o powstaniu Konstytucji 3 maja oraz Unii Europejskiej wzbogaciły naszą wiedzę historyczną o tych ważnych  wydarzeniach dla naszego narodu. Później zaśpiewano piosenki: Mazurek 3 maja, Jak długo w sercach naszych, Tu wszędzie jest  moja Ojczyzna, Odę do radości, utwory tematycznie związane z Konstytucją i Unią Europejską. Ostatnią piosenką był utwór pod tytułem Tyle słońca w całym mieście, który stał się  naszym współczesnym wyrazem  radości
            i wdzięczności, że możemy żyć w pięknym i wolnym kraju.

            Apel przygotowali i opracowali: Józej Zugaj – nauczyciel muzyki oraz Piotr Zaczkowski – nauczyciel języka polskiego i historii i społeczeństwa.

          • 29 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyły się pokazowe zajęcia edukacyjne pod hasłem: Pierwsza pomoc przedmedyczna. Prelekcja oraz pokaz zostały zorganizowane
            w celu podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby, w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej. Zajęcia poprowadzili panowie Dariusz Zajchowski oraz Tomasz Wyrozumski – ratownicy medyczni ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Medycznego w Kielcach/Oddział Jędrzejów.

            Program spotkania:

            1. Wykład połączony z pokazem w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:

            - sprawdzenie stanu poszkodowanego, funkcje życiowe

            - wzywanie pomocy

            - sposób zgłoszenia podczas wzywania karetki pogotowia

            - podstawowe zabiegi resuscytacyjne

            - pierwsza pomoc w nagłych wypadkach: złamania, zwichnięcia, poparzenia, różne rodzaje ran

            1. Samodzielne ćwiczenia uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
            2. Pytania dzieci i dyskusja.

            Pokaz zorganizował – Piotr Zaczkowski

          • Nasza szkoła wzięła udział w programie Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich. Jest to największy tego rodzaju program na świecie realizowany przez koncern motoryzacyjny (Renault). To międzynarodowy program edukacyjny dla szkół podstawowych, którego celem jest edukowanie dzieci na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym
            i przyjaznej dla środowiska motoryzacji. Swoim zasięgiem obejmuje już 35 na krajów na świecie, udział w nim wzięło do tej pory ponad 12 milionów dzieci, z czego prawie 804 500
            z Polski.

            Program składa się z:

            Pakietów edukacyjnych „Droga i Ja” – unikatowego zestawu dydaktycznego dla uczniów i nauczyciela, składającego się z zeszytów ćwiczeń, testów, materiałów dla nauczyciela oraz plakatu edukacyjnego,

            Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa – prowadzących aktywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w swoich miejscowościach. W ramach SKB prowadzone są liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

            DLA DZIECI – MATERIAŁY EDUKACYJNE

            Nazywamy się Oliwka i Filip. Interesujemy się bardzo bezpieczeństwem w ruchu drogowym
            i ekologicznymi formami przemieszczania się. Wiemy, że te tematy są szczególnie ważne dla dzieci! 

            Codziennie wychodzisz z domu do szkoły lub na spotkanie z koleżankami czy kolegami – jak sobie radzisz? Przechodzenie przez jezdnię, zabawa w pobliżu drogi lub jazda na rowerze mogą być niebezpieczne.

            Łatwiej jest unikać niebezpieczeństw, gdy je znasz. Zabawy, w których będziesz brał udział
            w czasie lekcji i zabawne ćwiczenia do pracy w domu, pozwolą Ci poznać ulicę, zasady na niej obowiązujące i wszystkie związane z nim niebezpieczeństwa.

            Zawsze słuchaj naszych rad, a nauczysz się zachowywać tak, że zawsze będziesz bezpieczny - bez względu na środek lokomocji, jakim będziesz się poruszać.
            Nie zapomnij o tym, że tylko Ty możesz zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze.

            Uważaj na siebie! Szczęśliwej drogi!