Szkoła Międzypokoleniowa
kliknij
VADEMECUM SENIORA
Z wielką radością informujemy o zakończeniu projektu "Szkoła Międzypokoleniowa",
w którym uczestniczyliśmy z przyjemnością. Był to dla nas zaskakujący i pełen inspiracji czas wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń, a także budowania wyjątkowych znajomości i więzi. Dzięki projektowi zyskaliśmy możliwość poznania ciekawych ludzi oraz ich odmiennego spojrzenia na życie i świat. Wspólnie pokazaliśmy, żeniezależnie od wieku, zawsze możemy się rozwijać i uczyć czegoś nowego.Jesteśmy dumni z Waszego zaangażowania i wdzięczni za każdą chwilę, którą spędziliśmy razem. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom projektu za udział w naszych spotkaniach . Wasza obecność i zaangażowanie były dla nas niezwykle ważne i inspirujące. Bardzo cenimy Wasz wkład w nasze rozmowy,
a przekazana mądrość życiowa oraz doświadczenie są dla nas bezcenne.Jeszcze raz dziękujemy za wspólnie spędzony czas i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, które pozwolą nam kontynuować tę ważną i ciekawą współpracę.
Zapraszamy
we wtorek 29 kwietnia 2025 r. o godz. 14.10
do sali komputerowej
Opiekun projektu Ewa Bieniek
Rusza „Szkoła międzypokoleniowa” –
cyfrowy projekt łączący uczniów i seniorówProjekt „Szkoła międzypokoleniowa” to nowa inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej.
Inicjatywa „Szkoła międzypokoleniowa” skierowana jest do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski, które zostały podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej lub są w procesie podłączenia. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe dla seniorów. Zajęcia zostaną zorganizowane pod bacznym okiem Lidera Projektu – nauczyciela wskazanego przez dyrektora szkoły, natomiast uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej i/lub ponadpodstawowej wystąpią w roli pomocników oraz mentorów. Warsztaty mogą być prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu w szkolnych pracowniach komputerowych, lokalnych klubach seniora lub bibliotekach.
Liderzy Projektu otrzymają od NASK konkretne wsparcie merytoryczne. Eksperci instytutu podczas specjalnego webinaru przekażą wszelkie niezbędne wskazówki do realizacji warsztatów, w tym propozycje scenariuszy zajęć:
- Zajęcia 1: Międzypokoleniowo, czyli jak?
- Zajęcia 2: Pierwsze kroki z technologią
- Zajęcia 3: Podstawy bezpieczeństwa w internecie
- Zajęcia 4: Rozrywka w internecie
- Zajęcia 5: Internet jako codzienne wsparcie
- Zajęcia 6: Phishing i metoda „na wnuczka”
- Zajęcia 7: Oszustwa w internecie