• DZIECIŃSTWO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

          • 18 maja 1920 roku w małżeństwie Karola Wojtyły seniora i Emilii (z domu Kaczorowskiej) urodził się drugi syn, którym był Karol Wojtyła junior. Jego ojciec był wojskowym, a matka sama zajmowała się domem, dorabiając czasami – wbrew swojemu słabemu zdrowiu jako szwaczka. Wojtyłowie mieli córkę – Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu oraz starszego od Karola o 14 lat syna Edmunda, który po studiach medycznych został lekarzem. Klimat domu rodzinnego kształtowała głównie pani Emilia, mimo że bardzo często na skutek choroby – leżała w łóżku. Religijną atmosferę wyczuwało się od razu po przekroczeniu progu mieszkania, w którym przy drzwiach wejściowych była umieszczona kropielniczka z wodą święconą. Za przekazywanie tradycji był odpowiedzialny ojciec. Zabierał Karola nad Skawę na spacery i uczył go historii Polski. To dzięki ojcu chłopiec przesiąkł patriotyzmem i tradycjami w okresie, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Gdy Karol miał 9 lat zmarła mu mama, a trzy lata po jej śmierci stracił brata, który zaraził się szkarlatyną od swojej pacjentki. 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie odszedł do wieczności jego ojciec.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • INFORMACJE O KONCERCIE I KONKURSIE.

          • Z przykrością informujemy, że Koncert pt.: „Nie zastąpi Ciebie nikt” oraz rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego - „ Św. Jan Paweł II – Przyjaciel dzieci i młodzieży” nie odbędą się z powodu pandemii koronawirusa. Te wydarzenia związane z obchodami 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II zostają przełożone na rok szkolny 2020/2021. Prosimy wszystkich opiekunów uczniów biorących udział w naszym konkursie o zachowanie prac ich podopiecznych do czasu rozstrzygnięcia konkursu. O nowym terminie przeprowadzenia tych uroczystości wszystkie szkoły zostaną powiadomione dużo wcześniej. Dyrektorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom wszystkich szkół w Gminie Jędrzejów życzymy dużo zdrowia.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • INFORMACJE O PORTALU WOLNE LEKTURY.

          • Mijają kolejne dni, kiedy zamknięte są szkoły, biblioteki i księgarnie. W tym trudnym dla wszystkich czasie biblioteka szkolna zachęca do korzystania z różnych platform edukacyjnych, stron dostępnych w Internecie, gdzie znajdziecie książki online. Książka to najlepsze lekarstwo na oderwanie się od trosk i problemów dnia codziennego. Przypominamy o platformie Wolne Lektury, którą prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska. Znajdziemy tam książki w domenie publicznej, których prawa autorskie już wygasły i nie trzeba płacić za dostęp do nich. Już 5500 tytułów jest dostępnych online lub w wersji PDF. Ebooki można zgrywać na czytniki. https://liblink.pl/wqjc1ftXDi Polecamy także odwiedzenie platformy czasopisma Biblioteka w Szkole – https://liblink.pl/yuEH3rWdxx gdzie znajdziemy zaktualizowany wybór bibliotek cyfrowych, ebooków i audiobooków.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • PORTAL LUBIMY CZYTAĆ.

          • Wszystkim uczniom i ich rodzicom polecamy stronę internetową – Lubimyczytać.pl, gdzie można znaleźć:

            • zapowiedzi zbliżających się premier wydawniczych i filmowych (adaptacje i ekranizacje książek),

            • codzienną dawkę nowinek i ciekawostek ze świata literatury,

            • wywiady ze znanymi pisarzami i poetami,

            • podstawowe informacje na temat książek,

            • cytaty z wybranych utworów,

            • recenzje użytkowników portalu.

            Strona umożliwia także założenie darmowego konta, dzięki któremu możemy stworzyć własną wirtualną biblioteczkę z indywidualnie nazwanymi przez nas półkami. Daje też możliwość dzielenia się z innymi czytelnikami refleksjami na temat przeczytanych książek i zachęcania ich do przeczytania naszych ulubionych utworów. Mamy nadzieję, że zainteresuje Was wyżej przedstawiony portal i pomoże Wam rozpocząć cudowną podróż do Krainy Literatury.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • WIADOMOŚCI O ŚWIĘTACH MAJOWYCH.

          • Ostatnio obchodziliśmy święta majowe, więc z tej okazji zachęcamy wszystkich uczniów do poszerzenia wiadomości na temat Święta 1 Maja, 2 Maja i 3Maja. Klikając na link znajdujący się na samym dole, będziecie mogli:

            • dowiedzieć się, jaki podstęp wykorzystano, aby doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku,

            • sprawdzić swoją wiedzę łącząc obrazki z odpowiednimi nazwami,

            • wykonać narodowy kotylion z papieru,

            • znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak wygląda godło Polski?, Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?,

            • zaśpiewać Piosenkę młodego patrioty z Małą Orkiestra Dni Naszych,

            • ułożyć godło Polski z puzzli.

              Https://liblink.pl/5k4dCKcwfn

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • ŚWIĘTO 3 MAJA.

          • Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto to zostało ustanowione w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Konstytucja wprowadzała podział władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.

            Ponadto 3 maja wypada także święto kościelne – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest od 1920 roku. Ma ono upamiętniać złożone przez króla Jana Kazimierza śluby lwowskie, podczas których powierzył on Polskę pod opiekę Maryi.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • ŚWIĘTO 2 MAJA.

          • Dnia 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Zachęcamy wszystkich do wywieszenia w tym dniu flagi biało-czerwonej.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • ŚWIĘTO 1 MAJA.

          • Dzień 1 maja wiele osób kojarzy z pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL. Nie jest to jednak polskie święto, lecz międzynarodowe. Święto Pracy - 1Maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku. Dzień 1 Maja zwany jest inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

          • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ustanowiono w 1995 roku przez UNESCO

            i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Według badań Biblioteki Narodowej tylko co siódmego z nas można nazwać prawdziwym czytelnikiem. Tylko 11% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi wrażeniami na temat ostatnio przeczytanych utworów. Pamiętajmy: „KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE” - Umberto Eco.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI.

          • 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W szkołach co roku prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym dniu głośniej mówi się o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody i energii. Jeżeli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, ludzkość zginie. Zachęcamy wszystkich do wyjrzenia przez okno i zobaczenia jak piękna jest otaczająca nas przyroda. Spróbujcie wyłączyć tablety, telefony, komputery i posłuchajcie cudownych odgłosów natury.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • #CzytamyDlaDzieci

          • Dla wszystkich dzieci i rodziców Fundacja Polsat przygotowała niespodziankę. Codziennie o godz. 20.00 zaprasza na swój profil na Instagramie, gdzie ulubione utwory czytać będzie wielu wspaniałych artystów: wokalistów, aktorów, dziennikarzy czy twórców kabaretowych. Wśród nich m. in. Natalia Nykiel, Maciej Orłoś, Ewa Wachowicz, Barbara Kurdej-Szatan. Pojawią się wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, historia Małego Księcia oraz przygody Pipi Pończoszanki. Serdecznie zapraszamy.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • SPOTKANIE Z POEZJĄ DLA DZIECI.

          • Wiersze dla dzieci bawią, uczą i w przystępny oraz prosty sposób przekazują wiedzę naszym maluszkom. Głośne czytanie wierszy dzieciom to mile spędzony wspólnie czas na zabawie i edukacji. Taka literatura pomaga budować wzajemne relacje i zaufanie. Poniżej przedstawiamy najsłynniejszych autorów utworów poetyckich dla dzieci oraz zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej – www.wierszedladzieci.pl.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • ŚWIAT BOHATERÓW KRESKÓWEK.

          • Kreskówki to rodzaj filmu animowanego, który jest tworzony na zasadzie rysowania obrazów lub grafiki przedstawionej na kartkach filmu fazy ruchu. Jednym z pierwszych twórców kreskówek był Walt Disney, który stworzył takich bohaterów jak: Kaczor Donald i Myszka Mickey. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kreskówki dla dzieci.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • OFERTA DLA DZIECI I RODZICÓW.

          • Proponujemy rodzicom i dzieciom w ramach relaksu, i wspólnej zabawy skorzystanie z platform edukacyjnych dla kl. 1-3. Serwis squela.pl łączy naukę z zabawą rozwijając talenty i zainteresowania dzieci. Platforma yummy.pl jest portalem edukacyjno-językowym. Na stronie internetowej – szalone.liczby.pl znajdziecie wiele zagadek logicznych, łamigłówek, quizów oraz kreatywnych pomysłów na każdy dzień tygodnia. Www.wierszedladzieci.pl zawiera różne wierszyki, które wzbogacą słownictwo dzieci i pobudzą ich wyobraźnię. Na wspólne wieczory polecamy Audio-bajki.pl.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE.

          • NIECH CZAS WIELKANOCY UTRZYMA NASZE MARZENIA W MOCY.

            NIECH WSZYSTKIE ŻYCZENIA OKAŻĄ SIĘ DO SPEŁNIENIA.

            ABY NIE ZABRAKŁO NAM WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI

            I ABŚMY PRZEZ ŻYCIE KROCZYLI W LUDZKIEJ GODNOŚCI.

            NIECH SYMBOL BOSKIEGO ODRODZENIA

            BYŁ I BĘDZIE DLA NAS CELEM DO SPEŁNIENIA

            życzą:

            Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców w Skroniowie.

          • TRADYCJE WIELKANOCNE. JAK TO BYŁO DAWNIEJ?

          • Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.

            Wielki Post dawniej obchodzono bardzo surowo. Nie było zabaw, muzykowania czy tłustego jedzenia. Na Wielki Post nawet organy milkły w Kościele. Zapasy zimowe w gospodarstwach powoli się kończyły, więc oszczędzano jedzenie. Uplecionymi i poświęconymi palemkami po mszy w Niedzielę Palmową lekko się okładano, bo to przynosiło szczęście i przypominało o nadchodzących świętach. Palmy wkładano w domu za obraz, by chroniły go i jego mieszkańców przed burzą, chorobami, nieszczęściem, złymi mocami. W Wielki Czwartek księża obmywali nogi dwunastu mężczyznom na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami. Wielki Piątek był dniem wyciszenia i nocnego czuwania przy grobie Jezusa. W Wielką Sobotę święcono ogień, wodę i ciernie. Wodą spryskiwano dom, by rok był spokojny. Popiół z ognia rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek. W tym dniu święcono pokarmy, które były przygotowane już w Wielki Piątek. Malowano jajka, bo wierzono, że pisanki mają magiczną moc, nawet uzdrawiania chorych. Po sobotnim święceniu nie wolno było sprzątać ani gotować. To był czas, kiedy duchowo przygotowywano się na Zmartwychwstanie Jezusa. W Niedzielę Wielkanocną uczestniczono w rannej mszy rezurekcyjnej, a po powrocie zasiadano do świątecznego stołu. Wielkanocny Poniedziałek to czas radości, psikusów i zabawy. Wcześniej Śmigus oznaczał uderzanie gałązkami wierzbowymi po nogach dziewcząt lub polewanie wodą, a Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzili od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci: pisanek, słodyczy, pieniędzy.

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • "SZKOŁA Z TVP".

          • 30 marca 2020 roku od godz. 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Pasmo to jest skierowane do uczniów kl. I-VIII szkoły podstawowej. W ramach tej akcji na antenach TVP będą emitowane materiały dostosowane do podstawy programowej. Lekcje będą się odbywać na czterech kanałach: TVP 3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia w dwóch blokach programowych: porannym – rozpoczynającym się od godz.8.00 i powtórzeniowym od 12.30. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie szkolaztvp.pl Zapraszamy do wspólnej nauki!

            Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

          • ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II.

          • 15 lat temu – 2 kwietnia 2005r. o godz. 21.37 papież Jan Paweł II po długiej chorobie odszedł do Domu Ojca. Był człowiekiem, który akceptował cierpienie i znosił je z godnością. W dniu pogrzebu Jan Paweł II – KRÓL LUDZKICH SERC zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie - „SANTO SUBITO – ŚWIĘTY NATYCHMIAST”. To wołanie jednak nie ucichło wraz z zakończeniem ceremonii pogrzebowych na placu św. Piotra. 27 kwietnia 2014r. Jan Paweł został kanonizowany. Dziś przeżywamy bardzo trudne chwile związane z pandemią koronawirusa, więc prośmy Św. Jana Pawła II – Patrona Rodziny o pomoc dla wszystkich ludzi na całym świecie.

            Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.