• ŻYCZENIA NA WAKACJE.

     • BEZTROSKI I BEZCZYNNOŚCI,

      UŚMIECHU I RADOŚCI,

      ODPOCZYNKU, DUŻO SŁOŃCA

      I WAKACJI, WAKACJI BEZ KOŃCA...

       

      ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

      WSZYSTKIM UCZNIOM, RODZICOM I OPIEKUNOM

      ŻYCZĄ

      DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE.

     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020.

     • Dnia 25.06.2020 roku o godz. 9.00 w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie odbyło się spotkanie modlitewno-dziękczynne z okazji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego. Jego organizatorami byli: Ksiądz Proboszcz – Jerzy Słupik, p. Włodzimierz Walczyński, p. Katarzyna Nowakowska, p. Anna Bukowiec, p. Edyta Maciąg, p. Paulina Kasza i p. Kamila. Uczniowie naszej szkoły: Basia Kasza, Antoś Kasza, Zosia Kasza, Julia Maciąg, Wojtuś Leśniewski, Paweł Leśniewski, Martynka Nowakowska i Basia Leśniewska podziękowali Panu Bogu śpiewem, modlitwami, recytacją poezji i czytaniem prozy oraz hymnem „Te Deum” za wiedzę i umiejętności zdobyte podczas roku szkolnego.

      Oprawę muzyczną wszystkim zgromadzonym w kościele i tym przed monitorami komputerów zapewniła niezwykle skromna i utalentowana była uczennica naszej szkoły – p. Kamila. Prowadzący to spotkanie – p. Włodzimierz Walczyński podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i życzył Pani Dyrektor, nauczycielom oraz dzieciom i ich rodzicom zdrowych, bezpiecznych, słonecznych wakacji oraz opieki Jezusa Chrystusa i Maryi.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • RADY NA WAKACJE.

     • Zbliża się czas wakacji, więc żeby były one udane musimy przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa w górach, nad morzem i w lesie. Dla przypomnienia oto kilka z nich:

      1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Powiedz im, o której godzinie zamierzasz wrócić.

      2. Noś przy sobie numer telefonu do rodziców.

      3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

      4. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.

      5. Nie rozmawiaj z obcymi.

      6. Daj znać rodzicom, gdy ktoś cię zaczepia.

      7. Nie bierz żadnych słodyczy ani innych prezentów od obcych.

      8. Kąp się w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

      9. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

      10. Pamiętaj o ochronie przed słońcem: noś kapelusz lub czapkę i pij dużo wody.

      11. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli nadchodzi burza.

      12. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

      13. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach możesz łatwo się zgubić.

      14. Po powrocie z lasu zawsze sprawdź skórę na obecność kleszczy.

      15. Nie zbieraj roślin i grzybów, których nie znasz.

      16. Nie rozpalaj ogniska w lesie.

      17. Nie baw się ze zwierzętami, których nie znasz.

      18. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • OFERTA NA WAKACJE.

     • Już niedługo wymarzone wakacje. Wielu z nas zastanawia się gdzie i jak najlepiej je spędzić. Jeśli planujemy górskie wędrówki to czekają na nas: Góry Stołowe, Bieszczady, Pieniny i Karkonosze. Warto odwiedzić najpiękniejsze zamki w Polsce: Krzyżtopór, Ogrodzieniec czy Malbork. Na wędrówki rowerowe najlepszy będzie Szlak Orlich Gniazd. Dla spragnionych kontaktu z naturą polecamy: Białowieski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy itd.

      Tych, co kochają wodę i plażę zaprasza polskie Morze Bałtyckie.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • WYNIKI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH.

     • W II półroczu 2019/2020 uczniowie kl. I wzięli udział w konkursie „Laurka z życzeniami dla biblioteki”. Mieli do wykonania pracę plastyczną w formacie A4 w dowolnej technice przedstawiającą wnętrze biblioteki oraz życzenia dla niej. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa prace były nadsyłane online na adres bibliotekarzy. Wszystkie prace były śliczne i organizatorzy długo zastanawiali się komu przyznać poszczególne miejsca. Ostatecznie po burzliwych naradach, p. Katarzyna Nowakowska i p. Włodzimierz Walczyński przyznali następujące miejsca:

      I miejsce – Bartosz Dzióbek

      II miejsce – Barbara Kasza i Samanta Koncewicz

      III miejsce – Bartłomiej Kmieć i Karol Świerczewski.

      Uczniowie kl. III wzięli udział w konkursie „Nauka zdalna w moim domu”, gdzie mieli narysować swoją naukę w formie zdalnej. Najpiękniejszą pracę wykonała Oliwia Rychter, która otrzymała I miejsce.

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • OFERTA TEATRU WIELKIEGO DLA DZIECI.

     • Kuratorium Oświaty w Kielcach zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, które zawierają wskazówki w co trzeba się ubrać do teatru i jak należy się w tym miejscu zachować. Bon ton w teatrze dla najmłodszych można obejrzeć na przykładzie krótkich filmów z rodzeństwem Moni i Uszko w rolach głównych. Możemy też skorzystać z oferty bezpłatnych spektakli i koncertów online dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wirtualnie zwiedzić Teatr Wielki – Operę Narodową. Wystarczy tylko wejść na stronę http://vod.teatrwielki.pl

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY.

     • 16 czerwca 2020 roku uczniowie naszej szkoły przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. O godz. 9.00 rozpocznie się on sprawdzeniem ich wiedzy z języka polskiego. 17 czerwca o godz. 9.00 uczniowie zmierzą się z królową nauk – matematyką, a 18 czerwca czeka ich weryfikacja wiedzy z języka nowożytnego. Do 31 lipca zostaną opublikowane wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ze względu na pandemię koronawirusa, uczniowie muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Po zdezynfekowaniu rąk, zajmą miejsca w sali w bezpiecznej odległości od siebie i będą mogli zdjąć maseczki z twarzy. Mimo tak trudnej sytuacji życzymy naszym ósmoklasistom uzyskania jak największej liczby punktów na egzaminie i trzymamy za nich kciuki.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY.

     • 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym dniu wszyscy kierują szczególne podziękowania dla honorowych krwiodawców, którzy bezpłatnie oddają krew i tym samym ratują życie innych ludzi. Ich dar życia – krew jest wykorzystywana do transfuzji, operacji chirurgicznych i wszędzie tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie. Krwi nigdzie nie można wyprodukować, ani kupić, ani niczym zastąpić. Jedyną jej „fabryką” jest drugi człowiek i jego dobre serce. Lekarze apelują, że potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale najlepsza z nich jest grupa zero, mająca ujemne RH, ponieważ nadaje się do przetoczenia każdemu biorcy. Niestety ma ją tylko 7% Polaków. Jeżeli możemy, to oddawajmy krew, bo w ten sposób możemy uratować komuś życie.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PRZYSŁOWIA LUDOWE - MĄDROŚCIĄ NARODU.

     • Niektórzy uważają, że przysłowia ludowe są mądrością każdego narodu. Ludność polska od wieków obserwowała zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nastaniem poszczególnych pór roku i na ich podstawie mogła przewidzieć zmiany w pogodzie. Tę bezcenną wiedzę przekazała następnym pokoleniom w postaci przysłów ludowych. Oto niektóre z nich:

      Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.

      Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.

      Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.

      W marcu jak w garncu.

      W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki.

      Kiedy mokry maj, będzie żyto jak gaj.

      Gdy w lipcu słońce dopieka, będzie burza niedaleka.

      Gdy w sierpniu z północy dmucha, następuje zwykle posucha.

      Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.

      Gdy październik mocno trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • BOŻE CIAŁO.

     • Święto Bożego Ciała to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce obchodzone jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W tym dniu organizowane są w parafiach procesje eucharystyczne ulicami miast i wsi. Uczestnictwo w nich jest rodzajem publicznej manifestacji wiary chrześcijańskiej. Tego dnia wierni dekorują ulice i domy. Na czele procesji niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy zatrzymują się przy czterech ołtarzach przyozdobionych kwiatami i zielonymi drzewkami (najczęściej brzózkami) na pamiątkę czterech ewangelistów: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Wtedy czytane jest Pismo Święte i śpiewane są pieśni religijne. Święto to ma charakter dziękczynny i radosny.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • WYNIKI PLEBISCYTU KRÓL I KRÓLOWA DOBRYCH MANIER.

     • Informujemy, że uczniowie klas I – VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie wzięli udział w plebiscycie na Królową i Króla Dobrych Manier. Wszyscy wychowankowie naszej szkoły mogli zagłosować tylko na jedną koleżankę i jednego kolegę ze swojej klasy. Ich głosy były przesyłane na e-dziennik i skrupulatnie liczone przez p. Katarzynę Nowakowską i p. Włodzimierza Walczyńskiego – organizatorów tego plebiscytu. W przypadku gdy dwie osoby otrzymały jednakową liczbę głosów, rozstrzygał głos wychowawcy. A oto lista zwycięzców:

       

      Klasa I

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – IGA KAMIŃSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – OLIWIER POLCZYK

       

      Klasa II

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – MAJA BENTKOWSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – OSKAR NEINER

       

      Klasa III

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – NADIA RUSEK

      KRÓL DOBRYCH MANIER – MIŁOSZ SYGUT

       

      Klasa VA

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – OLIWIA LATO

      KRÓL DOBRYCH MANIER – PAWEŁ ŁABĘDZKI

       

      Klasa VB

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – ZUZANNA MAJCHER

      KRÓL DOBRYCH MANIER – MATEUSZ KOT

       

      Klasa VI

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – JULIA MACIĄG

      KRÓL DOBRYCH MANIER – DAWID MALUDZIŃSKI

       

      Klasa VII

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – KLAUDIA KRUK

      KRÓL DOBRYCH MANIER – KACPER BASIOR

       

      Klasa VIII

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – BARBARA LEŚNIEWSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – PAWEŁ LEŚNIEWSKI

       

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

     • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W tym dniu szczególnie zwracana jest uwaga na związki między prawami człowieka, zdrowiem oraz ochroną środowiska. Jeżeli ludzie będą dbać o środowisko, to będzie nam się zdrowiej i lepiej żyło.

      „Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego”.

      - Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • 1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA.

     • Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Stanów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce obchodzony on jest 1 czerwca. Jest to ulubiony dzień wszystkich dzieci. W tym dniu rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami i w wielu miastach w naszym kraju przygotowywane są dla nich wyjątkowe atrakcje. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do obejrzenia 1 czerwca o godz. 17.00 spektaklu pt.: „Bajki o Zwierzętach” na profilu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na kanale YouTube Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Biura Wojewody oraz do konkursu plastycznego „Paszport Świętokrzyski”. Wszystkim dzieciom na całym świecie z okazji ich święta życzymy: zdrowia, szczęśliwego dzieciństwa, spełnienia marzeń oraz opieki Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.