• DRODZY RODZICE

     • W ZAKŁADCE DLA RODZICÓW - ZDALNE NAUCZANIE - DO POBRANIA JEST DOKUMENT DOTYCZĄCY 

      DeklaracjI udziału ucznia w konsultacjach

      na terenie szkoły w okresie pandemii COVID-19

     • OBCHODY 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY.

     • Dnia 18 maja 2020 roku w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie odbyły się obchody 100 Rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali: Ks. Proboszcz Jerzy Słupik, p. Włodzimierz Walczyński, p. Katarzyna Nowakowska, p. Kamila. Przepiękną dekorację przed ołtarzem wykonała p. Anna Bukowiec. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, rodzice i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie uczestniczyli online w spotkaniu modlitewnym, które poprowadził p. Włodzimierz Walczyński. W świątyni pojawiła się delegacja wybranych nauczycieli, rodziców i uczniów. Pani Kasia odczytała krótki życiorys Św. Jana Pawła II, a Martyna Nowakowska przeczytała modlitwę wiernych. Julia Maciąg zaprezentowała swój wiersz oraz wspólnie z Pawłem Leśniewskim wiersze uczniów kl. Va i Vb: Amelii Siołek, Wiktora Krzysztofika, Alberta Sutowicza, Wojciecha Leśniewskiego, Zofii i Antoniego Kasza, Zofii Chabior, Aleksandry Kot, Oliwii Lato, Mikołaja Pindrala, Martyny Nowakowskiej, Dawida Kisiel, Bartłomieja Blicharskiego. Recytację wiersza pt.: „Ojczyzno ma...”, którego autorką jest parafianka i mieszkanka Skroniowa – p. Wanda Kośmider- Chatys wykonał Wojciech Leśniewski. Piękne pieśni, hymn „Te Deum” oraz Litanię do Św. Jana Pawła II zaprezentowała niezwykle utalentowana muzycznie p. Kamila. Paweł Leśniewski przeczytał modlitwy dziękczynne za osobę i posługę kapłańską Naszego Świętego. Pan Włodzimierz podziękował dzieciom z kl. III: Jakubowi Kosek, Wiktorii Maludzińskiej, Oliwii Rychter, Tomaszowi Budzińskiemu, Bartoszowi Maludzińskiemu, Joannie Prawdzie, Karolinie Nawrot i Julii Balińskiej za śliczne prace plastyczne przedstawiające Patrona Rodziny. Uczennica kl. Vb – Kamila Kruk wykonała przepiękną dekorację na okno. Szczególne podziękowania kierujemy do Ks. Proboszcza za wspólną modlitwę i pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz do wszystkich rodziców za ich zaangażowanie w przygotowaniu dzieci. Słowa wdzięczności i uznania ślemy pod adresem p. Wandy, która ofiarowała tomiki poezji dla występujących uczniów. Na zakończenie prowadzący podziękował wszystkim zebranym w kościele i tym przed monitorami komputerów za wspólną modlitwę w intencji Wielkiego Polaka jakim był Św. Jan Paweł II. Był to dzień pełen radości, refleksji i wzruszeń.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI.

     • Stefan Wyszyński urodził się 3.08.1901 roku w zaborze rosyjskim. Pochodził z rodziny wielodzietnej, ale bardzo religijnej i patriotycznej. W wieku 9 lat stracił mamę. Jej śmierć doprowadziła Go do Matki Bożej. „Z mszą prymicyjną pojechał na Jasną Górę, żeby mieć matkę, która nie umiera”. W 1948 roku został Prymasem Polski. W 1953 roku był aresztowany przez władze PRL. W więzieniu spędził trzy lata i tam napisał Śluby Jasnogórskie. Był nierozerwalnie związany z Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Całe Jego życie to łączność z Maryją Jasnogórską. To On rozsławił Jej kult w Polsce, który potem Św. Jan Paweł II przeniósł na cały świat.

      28 maja 1981 roku Prymas Wyszyński powrócił do Domu Ojca, mając 80 lat, z których 57 przeżył w kapłaństwie.

      Żegnając się z przedstawicielami Episkopatu Polski powiedział: „O sobie nic nie mówię, bo wiem, że Matka Boża może zrobić wszystko, ale ja jestem Jej niewolnikiem i zawierzyłem Jej na wszystkie strony”. Św. Jan Paweł II nazwał go Prymasem Tysiąclecia i nieustannie podkreślał, że: „Nie byłoby na stolicy tego Papieża-Polaka, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem”. „On to bowiem – niejako niczym jak starotestamentowy patriarcha Mojżesz – przeprowadził naród polski przez próg wielkiej rocznicy Milenium Chrztu Świętego na naszych ziemiach”. Kardynał Stefan Wyszyński wiódł żywot prawdziwego dziecka bożego, oddanego bez reszty Kościołowi, jego założycielowi Jezusowi Chrystusowi i Maryi – Matce Pana oraz Polaka – prawdziwego patrioty, który kochał swoją Ojczyznę. 7 czerwca 2020 roku zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasie Tysiąclecia – módl się za nami!

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • 26 MAJA - DZIEŃ MAMY.

     • 26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Dla każdego dziecka mama jest pierwszą osobą jaką widzi ono po urodzeniu. To mama wspólnie z tatą opiekuje się swoimi pociechami. Karmią, kąpią, ubierają, opowiadają bajki na dobranoc, uczą i wychowują. Najpiękniejszym prezentem, jaki córka lub syn może dać swojej mamie jest miłość, szacunek i opieka na stare lata. W tym szczególnym dniu chcemy złożyć wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, zadowolenia z dzieci oraz opieki Najświętszej Maryi Panny – Najwspanialszej Mamy Świata.

      „Była cicha i piękna jak wiosna,

      żyła prosto, zwyczajnie jak my,

      Ona Boga na świat nam przyniosła

      i na ziemi wśród łez nasze dni zajaśniały.

      Matka, która wszystko rozumie,

      sercem ogarnia każdego z nas.

      Matka zobaczyć dobro w nas umie

      Ona jest z nami w każdy czas.”

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • 22 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ.

     • 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Pszczoły to niezwykle pożyteczne stworzenia. Na naszej planecie żyje około 20 tysięcy gatunków. „Do wyprodukowania 1kg miodu pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, zbierając 3kg nektaru i pokonując przy tym trasę od 40000 do 80000 km”. Ich rola jest przeogromna, bo właśnie one są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77% gatunków roślin, jakie uprawia się na świecie. Dzięki nim mamy owoce i warzywa oraz dużą liczbę nasion potrzebnych do odnowienia lasu. To pszczoły poprawiają plony niektórych upraw oraz wpływają na urodzaj owoców leśnych, którymi żywią się zwierzęta. Ostatnio zaobserwowano zjawisko masowego wymierania pszczół, którego główną przyczyną jest stosowanie w rolnictwie śmiercionośnych pestycydów. Żeby uratować pszczoły musimy zakładać w miastach kwietne łąki, sadzić w ogródkach rośliny miododajne oraz budować dla nich ule. Cały czas ludzie muszą pamiętać o słowach Alberta Einsteina, który powiedział, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • ŚW. JAN PAWEŁ II - PRZYJACIEL DZIECI I MŁODZIEŻY.

     • Jan Paweł II był człowiekiem, który bardzo kochał dzieci. Ich los nie był mu obojętny. Na spotkaniu z najmłodszymi w programie „Ziarno”, dzieci zadały Papieżowi pytanie, którą owieczkę wybiera dla siebie: białą czy czarną? Wtedy Ojciec Święty odpowiedział, że po co ma wybierać, bierze obie, bo bardzo mu się podobają. Był człowiekiem, który wszystkich traktował jednakowo, okazując każdemu szacunek. Stał się najlepszym przyjacielem młodzieży. Miał ogromne poczucie humoru.

      „Choć było już bardzo późno, nikt nie chciał rozstawać się z Papieżem. Zaczęły się przekomarzania:

      -Zostań z nami! - krzyczeli młodzi.

      -Tacyście mądrzy, a gdzie byliście 16 października ubiegłego roku? A zresztą, Rzymu do Krakowa nie przeniosę, bo już tacy byli i źle na tym wyszli.

      -Przyjedź jeszcze raz, przyjedź jeszcze raz! - odpowiadali.

      -Wszystko się zgadza, ale pozwólcie mi najpierw odjechać...”.

      Jan Paweł II był człowiekiem wielkiego formatu, Sługą Jezusa Chrystusa i Maryi, Nauczycielem serc ludzkich, Orędownikiem pokoju, Przyjacielem dzieci i młodzieży, Bratem dla samotnych i chorych.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • INFORMACJE O ŚW. JANIE PAWLE II.

     • Sto lat temu właśnie 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Był najmłodszym z trójki dzieci. Choć wychowywał się w kochającej rodzinie, już we wczesnych latach doznał cierpienia i straty. Jego siostra Olga zmarła po porodzie, potem na skutek choroby odeszła jego mama, a starszy brat Edmund zmarł, zarażając się szkarlatyną od chorej pacjentki. Karol znany dla przyjaciół jako Lolek, wzrastał pod kochającym okiem swojego ojca. Po jego śmierci wstąpił do tajnego seminarium duchownego i przyjął święcenia kapłańskie. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. 16 października 1978 roku stał się Papieżem całego świata. Uwielbiał podróżować i pielgrzymować do różnych krajów. Wysiadając z samolotu całował ziemię jako wyraz szacunku i miłości do jej mieszkańców. Uprawiał takie sporty jak piłka nożna, jazda na nartach, spływy kajakiem oraz lubił wspinaczki górskie. Jego ulubioną modlitwą był różaniec, a pieśnią która nieustannie towarzyszyła mu w posłudze papieskiej była „Barka”. Bardzo mocno kochał dzieci i zawsze chciał, aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie. To właśnie od dzieci otrzymał Order Uśmiechu, jedyne odznaczenie jakie zgodził się przyjąć. Miał wspaniały kontakt z młodzieżą, o której często mówił, że jest przyszłością narodu. 2 kwietnia 2005 roku odszedł do Domu Ojca. W dniu pogrzebu Jan Paweł II zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie: „Santo subito” - Święty natychmiast! Ten, który zawierzył siebie Matce Bożej słowami „Totus Tuus”, został ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku, a świętym 27 kwietnia 2014 roku. Realizujmy duchowy testament Św. Jana Pawła II – Patrona Rodziny i zawsze „mierzmy drugiego człowieka miarą serca”.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PONTYFIKAT ŚW. JANA PAWŁA II.

     • 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Papież podróżnik pokonał dystans trzydziestokrotnego okrążenia Ziemi, ale to nie o odległość tu chodzi, ale w pierwszym rzędzie o człowieka, z którym się spotykał, a później o podarowaną mu miłość. Ojciec Święty „uważał, że obowiązkiem Papieża i Kościoła jest poszukiwanie człowieka, tak jak czynił to Chrystus, przemierzając Ziemię i nauczając wszystkie narody. Na przestrzeni niespełna 27 lat pontyfikatu w czasie 104 pielgrzymek zagranicznych odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości na wszystkich kontynentach. Zawsze wychodząc z samolotu całował ziemię na znak szacunku i miłości do jej mieszkańców. 13 maja 1981 roku został ciężko postrzelony, ale z pomocą Pani Fatimskiej przeżył te ciężkie chwile. Nieustannie podkreślał swoje oddanie dla Polski i Polaków. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. po ciężkiej chorobie odszedł do Domu Ojca. W dniu pogrzebu Jan Paweł II zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie: „Santo subito” - Święty natychmiast! 1 maja 2011 roku został włączony w poczet błogosławionych, a 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony Świętym - Patronem Rodziny.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PASJE I ZAINTERESOWANIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

     • Na rok przed wybuchem II wojny światowej młody Wojtyła zdał maturę z oceną celującą. W czasie nauki w ośmioletnim gimnazjum przejawiał nie tylko wielką pobożność, ale i talenty literacko-aktorskie. Angażował się w szkolne inscenizacje i konkursy recytatorskie. Jak student zadebiutował na scenie w sztuce „Kawaler księżycowy” i grał w przedstawieniu „Pana Tadeusza”. Fascynował się sportem, a zwłaszcza piłką nożną. W drużynie najczęściej zajmował miejsce na bramce, chociaż często grał również w obronie. Był pierwszym papieżem, który kibicował piłkarzom, zasiadając na trybunach. Pisał utwory literackie: dramat „Hiob”, poematy - „Jeremiasz” „Pieśń o Bogu ukrytym”. Brał udział w spływach kajakowych z młodzieżą. Popularnie nazywany był przez nią „wujkiem”. Kochał góry i bardzo dobrze jeździł na nartach.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • DZIECIŃSTWO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

     • 18 maja 1920 roku w małżeństwie Karola Wojtyły seniora i Emilii (z domu Kaczorowskiej) urodził się drugi syn, którym był Karol Wojtyła junior. Jego ojciec był wojskowym, a matka sama zajmowała się domem, dorabiając czasami – wbrew swojemu słabemu zdrowiu jako szwaczka. Wojtyłowie mieli córkę – Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu oraz starszego od Karola o 14 lat syna Edmunda, który po studiach medycznych został lekarzem. Klimat domu rodzinnego kształtowała głównie pani Emilia, mimo że bardzo często na skutek choroby – leżała w łóżku. Religijną atmosferę wyczuwało się od razu po przekroczeniu progu mieszkania, w którym przy drzwiach wejściowych była umieszczona kropielniczka z wodą święconą. Za przekazywanie tradycji był odpowiedzialny ojciec. Zabierał Karola nad Skawę na spacery i uczył go historii Polski. To dzięki ojcu chłopiec przesiąkł patriotyzmem i tradycjami w okresie, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Gdy Karol miał 9 lat zmarła mu mama, a trzy lata po jej śmierci stracił brata, który zaraził się szkarlatyną od swojej pacjentki. 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie odszedł do wieczności jego ojciec.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • INFORMACJE O KONCERCIE I KONKURSIE.

     • Z przykrością informujemy, że Koncert pt.: „Nie zastąpi Ciebie nikt” oraz rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego - „ Św. Jan Paweł II – Przyjaciel dzieci i młodzieży” nie odbędą się z powodu pandemii koronawirusa. Te wydarzenia związane z obchodami 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II zostają przełożone na rok szkolny 2020/2021. Prosimy wszystkich opiekunów uczniów biorących udział w naszym konkursie o zachowanie prac ich podopiecznych do czasu rozstrzygnięcia konkursu. O nowym terminie przeprowadzenia tych uroczystości wszystkie szkoły zostaną powiadomione dużo wcześniej. Dyrektorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom wszystkich szkół w Gminie Jędrzejów życzymy dużo zdrowia.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • INFORMACJE O PORTALU WOLNE LEKTURY.

     • Mijają kolejne dni, kiedy zamknięte są szkoły, biblioteki i księgarnie. W tym trudnym dla wszystkich czasie biblioteka szkolna zachęca do korzystania z różnych platform edukacyjnych, stron dostępnych w Internecie, gdzie znajdziecie książki online. Książka to najlepsze lekarstwo na oderwanie się od trosk i problemów dnia codziennego. Przypominamy o platformie Wolne Lektury, którą prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska. Znajdziemy tam książki w domenie publicznej, których prawa autorskie już wygasły i nie trzeba płacić za dostęp do nich. Już 5500 tytułów jest dostępnych online lub w wersji PDF. Ebooki można zgrywać na czytniki. https://liblink.pl/wqjc1ftXDi Polecamy także odwiedzenie platformy czasopisma Biblioteka w Szkole – https://liblink.pl/yuEH3rWdxx gdzie znajdziemy zaktualizowany wybór bibliotek cyfrowych, ebooków i audiobooków.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PORTAL LUBIMY CZYTAĆ.

     • Wszystkim uczniom i ich rodzicom polecamy stronę internetową – Lubimyczytać.pl, gdzie można znaleźć:

      • zapowiedzi zbliżających się premier wydawniczych i filmowych (adaptacje i ekranizacje książek),

      • codzienną dawkę nowinek i ciekawostek ze świata literatury,

      • wywiady ze znanymi pisarzami i poetami,

      • podstawowe informacje na temat książek,

      • cytaty z wybranych utworów,

      • recenzje użytkowników portalu.

      Strona umożliwia także założenie darmowego konta, dzięki któremu możemy stworzyć własną wirtualną biblioteczkę z indywidualnie nazwanymi przez nas półkami. Daje też możliwość dzielenia się z innymi czytelnikami refleksjami na temat przeczytanych książek i zachęcania ich do przeczytania naszych ulubionych utworów. Mamy nadzieję, że zainteresuje Was wyżej przedstawiony portal i pomoże Wam rozpocząć cudowną podróż do Krainy Literatury.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • WIADOMOŚCI O ŚWIĘTACH MAJOWYCH.

     • Ostatnio obchodziliśmy święta majowe, więc z tej okazji zachęcamy wszystkich uczniów do poszerzenia wiadomości na temat Święta 1 Maja, 2 Maja i 3Maja. Klikając na link znajdujący się na samym dole, będziecie mogli:

      • dowiedzieć się, jaki podstęp wykorzystano, aby doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku,

      • sprawdzić swoją wiedzę łącząc obrazki z odpowiednimi nazwami,

      • wykonać narodowy kotylion z papieru,

      • znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak wygląda godło Polski?, Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?,

      • zaśpiewać Piosenkę młodego patrioty z Małą Orkiestra Dni Naszych,

      • ułożyć godło Polski z puzzli.

       Https://liblink.pl/5k4dCKcwfn

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.