„ Jeżeli język nie jest poprawny,
mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
nie będzie zrobione to, co ma być zrobione.”
Konfucjusz
W dniach 20-24 lutego 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Skroniowie przeprowadzone zostały zajęcia w klasach IV -VIII związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie brali udział w dyskusji na temat czy język narodowy jest tożsamy z tradycją kulturą, obyczajami. Na zajęciach analizowali znaczenie polskich przysłów i mądrości z nich wynikających. Jednocześnie przypomnieli sobie czym są związki frazeologiczne. Jednym z zadań było znalezienie błędów w związkach frazeologicznych, a następnie ich wyjaśnienie.
To święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 Listopada 1999 roku, ma ono na celu promowanie świadomości językowej i kulturalnej. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem, które powstało z inicjatywy Bangladeszu. Ma to związek z rocznicą dnia – właśnie 21 lutego – kiedy to ludność Pakistanu Wschodniego, aktualnie Bangladeszu walczyła o uznanie języka bangla, doszło do zamieszek w których zginęło pięciu studentów.
Ważne jest, by dbać o języki narodowe i rdzenne, ponieważ każdy z nich ma zakodowaną określoną wiedzę i kulturę, co przekłada się na spojrzenie na świat i innowacyjność w myśleniu.
Język polski znajduje się na 26. miejscu najczęściej używanych języków na świecie. Posługuje się nim około 44 milionów ludzi.Szacuje się, że około 10 obcokrajowców uczy się naszego języka ojczystego.
Opracowała: p. Agata Balik