• ŚW. JAN PAWEŁ II - PRZYJACIEL DZIECI I MŁODZIEŻY.

     • Jan Paweł II był człowiekiem, który bardzo kochał dzieci. Ich los nie był mu obojętny. Na spotkaniu z najmłodszymi w programie „Ziarno”, dzieci zadały Papieżowi pytanie, którą owieczkę wybiera dla siebie: białą czy czarną? Wtedy Ojciec Święty odpowiedział, że po co ma wybierać, bierze obie, bo bardzo mu się podobają. Był człowiekiem, który wszystkich traktował jednakowo, okazując każdemu szacunek. Stał się najlepszym przyjacielem młodzieży. Miał ogromne poczucie humoru.

      „Choć było już bardzo późno, nikt nie chciał rozstawać się z Papieżem. Zaczęły się przekomarzania:

      -Zostań z nami! - krzyczeli młodzi.

      -Tacyście mądrzy, a gdzie byliście 16 października ubiegłego roku? A zresztą, Rzymu do Krakowa nie przeniosę, bo już tacy byli i źle na tym wyszli.

      -Przyjedź jeszcze raz, przyjedź jeszcze raz! - odpowiadali.

      -Wszystko się zgadza, ale pozwólcie mi najpierw odjechać...”.

      Jan Paweł II był człowiekiem wielkiego formatu, Sługą Jezusa Chrystusa i Maryi, Nauczycielem serc ludzkich, Orędownikiem pokoju, Przyjacielem dzieci i młodzieży, Bratem dla samotnych i chorych.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • INFORMACJE O ŚW. JANIE PAWLE II.

     • Sto lat temu właśnie 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Był najmłodszym z trójki dzieci. Choć wychowywał się w kochającej rodzinie, już we wczesnych latach doznał cierpienia i straty. Jego siostra Olga zmarła po porodzie, potem na skutek choroby odeszła jego mama, a starszy brat Edmund zmarł, zarażając się szkarlatyną od chorej pacjentki. Karol znany dla przyjaciół jako Lolek, wzrastał pod kochającym okiem swojego ojca. Po jego śmierci wstąpił do tajnego seminarium duchownego i przyjął święcenia kapłańskie. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. 16 października 1978 roku stał się Papieżem całego świata. Uwielbiał podróżować i pielgrzymować do różnych krajów. Wysiadając z samolotu całował ziemię jako wyraz szacunku i miłości do jej mieszkańców. Uprawiał takie sporty jak piłka nożna, jazda na nartach, spływy kajakiem oraz lubił wspinaczki górskie. Jego ulubioną modlitwą był różaniec, a pieśnią która nieustannie towarzyszyła mu w posłudze papieskiej była „Barka”. Bardzo mocno kochał dzieci i zawsze chciał, aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie. To właśnie od dzieci otrzymał Order Uśmiechu, jedyne odznaczenie jakie zgodził się przyjąć. Miał wspaniały kontakt z młodzieżą, o której często mówił, że jest przyszłością narodu. 2 kwietnia 2005 roku odszedł do Domu Ojca. W dniu pogrzebu Jan Paweł II zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie: „Santo subito” - Święty natychmiast! Ten, który zawierzył siebie Matce Bożej słowami „Totus Tuus”, został ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku, a świętym 27 kwietnia 2014 roku. Realizujmy duchowy testament Św. Jana Pawła II – Patrona Rodziny i zawsze „mierzmy drugiego człowieka miarą serca”.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PONTYFIKAT ŚW. JANA PAWŁA II.

     • 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Papież podróżnik pokonał dystans trzydziestokrotnego okrążenia Ziemi, ale to nie o odległość tu chodzi, ale w pierwszym rzędzie o człowieka, z którym się spotykał, a później o podarowaną mu miłość. Ojciec Święty „uważał, że obowiązkiem Papieża i Kościoła jest poszukiwanie człowieka, tak jak czynił to Chrystus, przemierzając Ziemię i nauczając wszystkie narody. Na przestrzeni niespełna 27 lat pontyfikatu w czasie 104 pielgrzymek zagranicznych odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości na wszystkich kontynentach. Zawsze wychodząc z samolotu całował ziemię na znak szacunku i miłości do jej mieszkańców. 13 maja 1981 roku został ciężko postrzelony, ale z pomocą Pani Fatimskiej przeżył te ciężkie chwile. Nieustannie podkreślał swoje oddanie dla Polski i Polaków. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. po ciężkiej chorobie odszedł do Domu Ojca. W dniu pogrzebu Jan Paweł II zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie: „Santo subito” - Święty natychmiast! 1 maja 2011 roku został włączony w poczet błogosławionych, a 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony Świętym - Patronem Rodziny.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PASJE I ZAINTERESOWANIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

     • Na rok przed wybuchem II wojny światowej młody Wojtyła zdał maturę z oceną celującą. W czasie nauki w ośmioletnim gimnazjum przejawiał nie tylko wielką pobożność, ale i talenty literacko-aktorskie. Angażował się w szkolne inscenizacje i konkursy recytatorskie. Jak student zadebiutował na scenie w sztuce „Kawaler księżycowy” i grał w przedstawieniu „Pana Tadeusza”. Fascynował się sportem, a zwłaszcza piłką nożną. W drużynie najczęściej zajmował miejsce na bramce, chociaż często grał również w obronie. Był pierwszym papieżem, który kibicował piłkarzom, zasiadając na trybunach. Pisał utwory literackie: dramat „Hiob”, poematy - „Jeremiasz” „Pieśń o Bogu ukrytym”. Brał udział w spływach kajakowych z młodzieżą. Popularnie nazywany był przez nią „wujkiem”. Kochał góry i bardzo dobrze jeździł na nartach.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • DZIECIŃSTWO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

     • 18 maja 1920 roku w małżeństwie Karola Wojtyły seniora i Emilii (z domu Kaczorowskiej) urodził się drugi syn, którym był Karol Wojtyła junior. Jego ojciec był wojskowym, a matka sama zajmowała się domem, dorabiając czasami – wbrew swojemu słabemu zdrowiu jako szwaczka. Wojtyłowie mieli córkę – Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu oraz starszego od Karola o 14 lat syna Edmunda, który po studiach medycznych został lekarzem. Klimat domu rodzinnego kształtowała głównie pani Emilia, mimo że bardzo często na skutek choroby – leżała w łóżku. Religijną atmosferę wyczuwało się od razu po przekroczeniu progu mieszkania, w którym przy drzwiach wejściowych była umieszczona kropielniczka z wodą święconą. Za przekazywanie tradycji był odpowiedzialny ojciec. Zabierał Karola nad Skawę na spacery i uczył go historii Polski. To dzięki ojcu chłopiec przesiąkł patriotyzmem i tradycjami w okresie, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Gdy Karol miał 9 lat zmarła mu mama, a trzy lata po jej śmierci stracił brata, który zaraził się szkarlatyną od swojej pacjentki. 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie odszedł do wieczności jego ojciec.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • INFORMACJE O KONCERCIE I KONKURSIE.

     • Z przykrością informujemy, że Koncert pt.: „Nie zastąpi Ciebie nikt” oraz rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego - „ Św. Jan Paweł II – Przyjaciel dzieci i młodzieży” nie odbędą się z powodu pandemii koronawirusa. Te wydarzenia związane z obchodami 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II zostają przełożone na rok szkolny 2020/2021. Prosimy wszystkich opiekunów uczniów biorących udział w naszym konkursie o zachowanie prac ich podopiecznych do czasu rozstrzygnięcia konkursu. O nowym terminie przeprowadzenia tych uroczystości wszystkie szkoły zostaną powiadomione dużo wcześniej. Dyrektorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom wszystkich szkół w Gminie Jędrzejów życzymy dużo zdrowia.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • INFORMACJE O PORTALU WOLNE LEKTURY.

     • Mijają kolejne dni, kiedy zamknięte są szkoły, biblioteki i księgarnie. W tym trudnym dla wszystkich czasie biblioteka szkolna zachęca do korzystania z różnych platform edukacyjnych, stron dostępnych w Internecie, gdzie znajdziecie książki online. Książka to najlepsze lekarstwo na oderwanie się od trosk i problemów dnia codziennego. Przypominamy o platformie Wolne Lektury, którą prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska. Znajdziemy tam książki w domenie publicznej, których prawa autorskie już wygasły i nie trzeba płacić za dostęp do nich. Już 5500 tytułów jest dostępnych online lub w wersji PDF. Ebooki można zgrywać na czytniki. https://liblink.pl/wqjc1ftXDi Polecamy także odwiedzenie platformy czasopisma Biblioteka w Szkole – https://liblink.pl/yuEH3rWdxx gdzie znajdziemy zaktualizowany wybór bibliotek cyfrowych, ebooków i audiobooków.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PORTAL LUBIMY CZYTAĆ.

     • Wszystkim uczniom i ich rodzicom polecamy stronę internetową – Lubimyczytać.pl, gdzie można znaleźć:

      • zapowiedzi zbliżających się premier wydawniczych i filmowych (adaptacje i ekranizacje książek),

      • codzienną dawkę nowinek i ciekawostek ze świata literatury,

      • wywiady ze znanymi pisarzami i poetami,

      • podstawowe informacje na temat książek,

      • cytaty z wybranych utworów,

      • recenzje użytkowników portalu.

      Strona umożliwia także założenie darmowego konta, dzięki któremu możemy stworzyć własną wirtualną biblioteczkę z indywidualnie nazwanymi przez nas półkami. Daje też możliwość dzielenia się z innymi czytelnikami refleksjami na temat przeczytanych książek i zachęcania ich do przeczytania naszych ulubionych utworów. Mamy nadzieję, że zainteresuje Was wyżej przedstawiony portal i pomoże Wam rozpocząć cudowną podróż do Krainy Literatury.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • WIADOMOŚCI O ŚWIĘTACH MAJOWYCH.

     • Ostatnio obchodziliśmy święta majowe, więc z tej okazji zachęcamy wszystkich uczniów do poszerzenia wiadomości na temat Święta 1 Maja, 2 Maja i 3Maja. Klikając na link znajdujący się na samym dole, będziecie mogli:

      • dowiedzieć się, jaki podstęp wykorzystano, aby doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku,

      • sprawdzić swoją wiedzę łącząc obrazki z odpowiednimi nazwami,

      • wykonać narodowy kotylion z papieru,

      • znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak wygląda godło Polski?, Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?,

      • zaśpiewać Piosenkę młodego patrioty z Małą Orkiestra Dni Naszych,

      • ułożyć godło Polski z puzzli.

       Https://liblink.pl/5k4dCKcwfn

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • ŚWIĘTO 3 MAJA.

     • Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto to zostało ustanowione w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Konstytucja wprowadzała podział władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.

      Ponadto 3 maja wypada także święto kościelne – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest od 1920 roku. Ma ono upamiętniać złożone przez króla Jana Kazimierza śluby lwowskie, podczas których powierzył on Polskę pod opiekę Maryi.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • ŚWIĘTO 2 MAJA.

     • Dnia 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Zachęcamy wszystkich do wywieszenia w tym dniu flagi biało-czerwonej.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIĘTO 1 MAJA.

     • Dzień 1 maja wiele osób kojarzy z pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL. Nie jest to jednak polskie święto, lecz międzynarodowe. Święto Pracy - 1Maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku. Dzień 1 Maja zwany jest inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

     • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ustanowiono w 1995 roku przez UNESCO

      i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Według badań Biblioteki Narodowej tylko co siódmego z nas można nazwać prawdziwym czytelnikiem. Tylko 11% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi wrażeniami na temat ostatnio przeczytanych utworów. Pamiętajmy: „KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE” - Umberto Eco.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI.

     • 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W szkołach co roku prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym dniu głośniej mówi się o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody i energii. Jeżeli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, ludzkość zginie. Zachęcamy wszystkich do wyjrzenia przez okno i zobaczenia jak piękna jest otaczająca nas przyroda. Spróbujcie wyłączyć tablety, telefony, komputery i posłuchajcie cudownych odgłosów natury.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • #CzytamyDlaDzieci

     • Dla wszystkich dzieci i rodziców Fundacja Polsat przygotowała niespodziankę. Codziennie o godz. 20.00 zaprasza na swój profil na Instagramie, gdzie ulubione utwory czytać będzie wielu wspaniałych artystów: wokalistów, aktorów, dziennikarzy czy twórców kabaretowych. Wśród nich m. in. Natalia Nykiel, Maciej Orłoś, Ewa Wachowicz, Barbara Kurdej-Szatan. Pojawią się wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, historia Małego Księcia oraz przygody Pipi Pończoszanki. Serdecznie zapraszamy.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • SPOTKANIE Z POEZJĄ DLA DZIECI.

     • Wiersze dla dzieci bawią, uczą i w przystępny oraz prosty sposób przekazują wiedzę naszym maluszkom. Głośne czytanie wierszy dzieciom to mile spędzony wspólnie czas na zabawie i edukacji. Taka literatura pomaga budować wzajemne relacje i zaufanie. Poniżej przedstawiamy najsłynniejszych autorów utworów poetyckich dla dzieci oraz zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej – www.wierszedladzieci.pl.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIAT BOHATERÓW KRESKÓWEK.

     • Kreskówki to rodzaj filmu animowanego, który jest tworzony na zasadzie rysowania obrazów lub grafiki przedstawionej na kartkach filmu fazy ruchu. Jednym z pierwszych twórców kreskówek był Walt Disney, który stworzył takich bohaterów jak: Kaczor Donald i Myszka Mickey. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kreskówki dla dzieci.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • OFERTA DLA DZIECI I RODZICÓW.

     • Proponujemy rodzicom i dzieciom w ramach relaksu, i wspólnej zabawy skorzystanie z platform edukacyjnych dla kl. 1-3. Serwis squela.pl łączy naukę z zabawą rozwijając talenty i zainteresowania dzieci. Platforma yummy.pl jest portalem edukacyjno-językowym. Na stronie internetowej – szalone.liczby.pl znajdziecie wiele zagadek logicznych, łamigłówek, quizów oraz kreatywnych pomysłów na każdy dzień tygodnia. Www.wierszedladzieci.pl zawiera różne wierszyki, które wzbogacą słownictwo dzieci i pobudzą ich wyobraźnię. Na wspólne wieczory polecamy Audio-bajki.pl.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.