• ŻYCZENIA NA WAKACJE.

     • BEZTROSKI I BEZCZYNNOŚCI,

      UŚMIECHU I RADOŚCI,

      ODPOCZYNKU, DUŻO SŁOŃCA

      I WAKACJI, WAKACJI BEZ KOŃCA...

       

      ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

      WSZYSTKIM UCZNIOM, RODZICOM I OPIEKUNOM

      ŻYCZĄ

      DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE.

     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020.

     • Dnia 25.06.2020 roku o godz. 9.00 w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie odbyło się spotkanie modlitewno-dziękczynne z okazji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego. Jego organizatorami byli: Ksiądz Proboszcz – Jerzy Słupik, p. Włodzimierz Walczyński, p. Katarzyna Nowakowska, p. Anna Bukowiec, p. Edyta Maciąg, p. Paulina Kasza i p. Kamila. Uczniowie naszej szkoły: Basia Kasza, Antoś Kasza, Zosia Kasza, Julia Maciąg, Wojtuś Leśniewski, Paweł Leśniewski, Martynka Nowakowska i Basia Leśniewska podziękowali Panu Bogu śpiewem, modlitwami, recytacją poezji i czytaniem prozy oraz hymnem „Te Deum” za wiedzę i umiejętności zdobyte podczas roku szkolnego.

      Oprawę muzyczną wszystkim zgromadzonym w kościele i tym przed monitorami komputerów zapewniła niezwykle skromna i utalentowana była uczennica naszej szkoły – p. Kamila. Prowadzący to spotkanie – p. Włodzimierz Walczyński podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i życzył Pani Dyrektor, nauczycielom oraz dzieciom i ich rodzicom zdrowych, bezpiecznych, słonecznych wakacji oraz opieki Jezusa Chrystusa i Maryi.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • RADY NA WAKACJE.

     • Zbliża się czas wakacji, więc żeby były one udane musimy przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa w górach, nad morzem i w lesie. Dla przypomnienia oto kilka z nich:

      1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Powiedz im, o której godzinie zamierzasz wrócić.

      2. Noś przy sobie numer telefonu do rodziców.

      3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

      4. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.

      5. Nie rozmawiaj z obcymi.

      6. Daj znać rodzicom, gdy ktoś cię zaczepia.

      7. Nie bierz żadnych słodyczy ani innych prezentów od obcych.

      8. Kąp się w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

      9. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

      10. Pamiętaj o ochronie przed słońcem: noś kapelusz lub czapkę i pij dużo wody.

      11. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli nadchodzi burza.

      12. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

      13. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach możesz łatwo się zgubić.

      14. Po powrocie z lasu zawsze sprawdź skórę na obecność kleszczy.

      15. Nie zbieraj roślin i grzybów, których nie znasz.

      16. Nie rozpalaj ogniska w lesie.

      17. Nie baw się ze zwierzętami, których nie znasz.

      18. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • OFERTA NA WAKACJE.

     • Już niedługo wymarzone wakacje. Wielu z nas zastanawia się gdzie i jak najlepiej je spędzić. Jeśli planujemy górskie wędrówki to czekają na nas: Góry Stołowe, Bieszczady, Pieniny i Karkonosze. Warto odwiedzić najpiękniejsze zamki w Polsce: Krzyżtopór, Ogrodzieniec czy Malbork. Na wędrówki rowerowe najlepszy będzie Szlak Orlich Gniazd. Dla spragnionych kontaktu z naturą polecamy: Białowieski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy itd.

      Tych, co kochają wodę i plażę zaprasza polskie Morze Bałtyckie.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • WYNIKI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH.

     • W II półroczu 2019/2020 uczniowie kl. I wzięli udział w konkursie „Laurka z życzeniami dla biblioteki”. Mieli do wykonania pracę plastyczną w formacie A4 w dowolnej technice przedstawiającą wnętrze biblioteki oraz życzenia dla niej. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa prace były nadsyłane online na adres bibliotekarzy. Wszystkie prace były śliczne i organizatorzy długo zastanawiali się komu przyznać poszczególne miejsca. Ostatecznie po burzliwych naradach, p. Katarzyna Nowakowska i p. Włodzimierz Walczyński przyznali następujące miejsca:

      I miejsce – Bartosz Dzióbek

      II miejsce – Barbara Kasza i Samanta Koncewicz

      III miejsce – Bartłomiej Kmieć i Karol Świerczewski.

      Uczniowie kl. III wzięli udział w konkursie „Nauka zdalna w moim domu”, gdzie mieli narysować swoją naukę w formie zdalnej. Najpiękniejszą pracę wykonała Oliwia Rychter, która otrzymała I miejsce.

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • OFERTA TEATRU WIELKIEGO DLA DZIECI.

     • Kuratorium Oświaty w Kielcach zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, które zawierają wskazówki w co trzeba się ubrać do teatru i jak należy się w tym miejscu zachować. Bon ton w teatrze dla najmłodszych można obejrzeć na przykładzie krótkich filmów z rodzeństwem Moni i Uszko w rolach głównych. Możemy też skorzystać z oferty bezpłatnych spektakli i koncertów online dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wirtualnie zwiedzić Teatr Wielki – Operę Narodową. Wystarczy tylko wejść na stronę http://vod.teatrwielki.pl

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY.

     • 16 czerwca 2020 roku uczniowie naszej szkoły przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. O godz. 9.00 rozpocznie się on sprawdzeniem ich wiedzy z języka polskiego. 17 czerwca o godz. 9.00 uczniowie zmierzą się z królową nauk – matematyką, a 18 czerwca czeka ich weryfikacja wiedzy z języka nowożytnego. Do 31 lipca zostaną opublikowane wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ze względu na pandemię koronawirusa, uczniowie muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Po zdezynfekowaniu rąk, zajmą miejsca w sali w bezpiecznej odległości od siebie i będą mogli zdjąć maseczki z twarzy. Mimo tak trudnej sytuacji życzymy naszym ósmoklasistom uzyskania jak największej liczby punktów na egzaminie i trzymamy za nich kciuki.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY.

     • 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym dniu wszyscy kierują szczególne podziękowania dla honorowych krwiodawców, którzy bezpłatnie oddają krew i tym samym ratują życie innych ludzi. Ich dar życia – krew jest wykorzystywana do transfuzji, operacji chirurgicznych i wszędzie tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie. Krwi nigdzie nie można wyprodukować, ani kupić, ani niczym zastąpić. Jedyną jej „fabryką” jest drugi człowiek i jego dobre serce. Lekarze apelują, że potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale najlepsza z nich jest grupa zero, mająca ujemne RH, ponieważ nadaje się do przetoczenia każdemu biorcy. Niestety ma ją tylko 7% Polaków. Jeżeli możemy, to oddawajmy krew, bo w ten sposób możemy uratować komuś życie.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PRZYSŁOWIA LUDOWE - MĄDROŚCIĄ NARODU.

     • Niektórzy uważają, że przysłowia ludowe są mądrością każdego narodu. Ludność polska od wieków obserwowała zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nastaniem poszczególnych pór roku i na ich podstawie mogła przewidzieć zmiany w pogodzie. Tę bezcenną wiedzę przekazała następnym pokoleniom w postaci przysłów ludowych. Oto niektóre z nich:

      Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.

      Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.

      Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.

      W marcu jak w garncu.

      W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki.

      Kiedy mokry maj, będzie żyto jak gaj.

      Gdy w lipcu słońce dopieka, będzie burza niedaleka.

      Gdy w sierpniu z północy dmucha, następuje zwykle posucha.

      Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.

      Gdy październik mocno trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • BOŻE CIAŁO.

     • Święto Bożego Ciała to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce obchodzone jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W tym dniu organizowane są w parafiach procesje eucharystyczne ulicami miast i wsi. Uczestnictwo w nich jest rodzajem publicznej manifestacji wiary chrześcijańskiej. Tego dnia wierni dekorują ulice i domy. Na czele procesji niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy zatrzymują się przy czterech ołtarzach przyozdobionych kwiatami i zielonymi drzewkami (najczęściej brzózkami) na pamiątkę czterech ewangelistów: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Wtedy czytane jest Pismo Święte i śpiewane są pieśni religijne. Święto to ma charakter dziękczynny i radosny.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • WYNIKI PLEBISCYTU KRÓL I KRÓLOWA DOBRYCH MANIER.

     • Informujemy, że uczniowie klas I – VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie wzięli udział w plebiscycie na Królową i Króla Dobrych Manier. Wszyscy wychowankowie naszej szkoły mogli zagłosować tylko na jedną koleżankę i jednego kolegę ze swojej klasy. Ich głosy były przesyłane na e-dziennik i skrupulatnie liczone przez p. Katarzynę Nowakowską i p. Włodzimierza Walczyńskiego – organizatorów tego plebiscytu. W przypadku gdy dwie osoby otrzymały jednakową liczbę głosów, rozstrzygał głos wychowawcy. A oto lista zwycięzców:

       

      Klasa I

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – IGA KAMIŃSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – OLIWIER POLCZYK

       

      Klasa II

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – MAJA BENTKOWSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – OSKAR NEINER

       

      Klasa III

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – NADIA RUSEK

      KRÓL DOBRYCH MANIER – MIŁOSZ SYGUT

       

      Klasa VA

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – OLIWIA LATO

      KRÓL DOBRYCH MANIER – PAWEŁ ŁABĘDZKI

       

      Klasa VB

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – ZUZANNA MAJCHER

      KRÓL DOBRYCH MANIER – MATEUSZ KOT

       

      Klasa VI

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – JULIA MACIĄG

      KRÓL DOBRYCH MANIER – DAWID MALUDZIŃSKI

       

      Klasa VII

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – KLAUDIA KRUK

      KRÓL DOBRYCH MANIER – KACPER BASIOR

       

      Klasa VIII

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – BARBARA LEŚNIEWSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – PAWEŁ LEŚNIEWSKI

       

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

     • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W tym dniu szczególnie zwracana jest uwaga na związki między prawami człowieka, zdrowiem oraz ochroną środowiska. Jeżeli ludzie będą dbać o środowisko, to będzie nam się zdrowiej i lepiej żyło.

      „Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego”.

      - Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • 1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA.

     • Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Stanów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce obchodzony on jest 1 czerwca. Jest to ulubiony dzień wszystkich dzieci. W tym dniu rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami i w wielu miastach w naszym kraju przygotowywane są dla nich wyjątkowe atrakcje. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do obejrzenia 1 czerwca o godz. 17.00 spektaklu pt.: „Bajki o Zwierzętach” na profilu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na kanale YouTube Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Biura Wojewody oraz do konkursu plastycznego „Paszport Świętokrzyski”. Wszystkim dzieciom na całym świecie z okazji ich święta życzymy: zdrowia, szczęśliwego dzieciństwa, spełnienia marzeń oraz opieki Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • DRODZY RODZICE

     • W ZAKŁADCE DLA RODZICÓW - ZDALNE NAUCZANIE - DO POBRANIA JEST DOKUMENT DOTYCZĄCY 

      DeklaracjI udziału ucznia w konsultacjach

      na terenie szkoły w okresie pandemii COVID-19

     • OBCHODY 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY.

     • Dnia 18 maja 2020 roku w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie odbyły się obchody 100 Rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali: Ks. Proboszcz Jerzy Słupik, p. Włodzimierz Walczyński, p. Katarzyna Nowakowska, p. Kamila. Przepiękną dekorację przed ołtarzem wykonała p. Anna Bukowiec. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, rodzice i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie uczestniczyli online w spotkaniu modlitewnym, które poprowadził p. Włodzimierz Walczyński. W świątyni pojawiła się delegacja wybranych nauczycieli, rodziców i uczniów. Pani Kasia odczytała krótki życiorys Św. Jana Pawła II, a Martyna Nowakowska przeczytała modlitwę wiernych. Julia Maciąg zaprezentowała swój wiersz oraz wspólnie z Pawłem Leśniewskim wiersze uczniów kl. Va i Vb: Amelii Siołek, Wiktora Krzysztofika, Alberta Sutowicza, Wojciecha Leśniewskiego, Zofii i Antoniego Kasza, Zofii Chabior, Aleksandry Kot, Oliwii Lato, Mikołaja Pindrala, Martyny Nowakowskiej, Dawida Kisiel, Bartłomieja Blicharskiego. Recytację wiersza pt.: „Ojczyzno ma...”, którego autorką jest parafianka i mieszkanka Skroniowa – p. Wanda Kośmider- Chatys wykonał Wojciech Leśniewski. Piękne pieśni, hymn „Te Deum” oraz Litanię do Św. Jana Pawła II zaprezentowała niezwykle utalentowana muzycznie p. Kamila. Paweł Leśniewski przeczytał modlitwy dziękczynne za osobę i posługę kapłańską Naszego Świętego. Pan Włodzimierz podziękował dzieciom z kl. III: Jakubowi Kosek, Wiktorii Maludzińskiej, Oliwii Rychter, Tomaszowi Budzińskiemu, Bartoszowi Maludzińskiemu, Joannie Prawdzie, Karolinie Nawrot i Julii Balińskiej za śliczne prace plastyczne przedstawiające Patrona Rodziny. Uczennica kl. Vb – Kamila Kruk wykonała przepiękną dekorację na okno. Szczególne podziękowania kierujemy do Ks. Proboszcza za wspólną modlitwę i pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz do wszystkich rodziców za ich zaangażowanie w przygotowaniu dzieci. Słowa wdzięczności i uznania ślemy pod adresem p. Wandy, która ofiarowała tomiki poezji dla występujących uczniów. Na zakończenie prowadzący podziękował wszystkim zebranym w kościele i tym przed monitorami komputerów za wspólną modlitwę w intencji Wielkiego Polaka jakim był Św. Jan Paweł II. Był to dzień pełen radości, refleksji i wzruszeń.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI.

     • Stefan Wyszyński urodził się 3.08.1901 roku w zaborze rosyjskim. Pochodził z rodziny wielodzietnej, ale bardzo religijnej i patriotycznej. W wieku 9 lat stracił mamę. Jej śmierć doprowadziła Go do Matki Bożej. „Z mszą prymicyjną pojechał na Jasną Górę, żeby mieć matkę, która nie umiera”. W 1948 roku został Prymasem Polski. W 1953 roku był aresztowany przez władze PRL. W więzieniu spędził trzy lata i tam napisał Śluby Jasnogórskie. Był nierozerwalnie związany z Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Całe Jego życie to łączność z Maryją Jasnogórską. To On rozsławił Jej kult w Polsce, który potem Św. Jan Paweł II przeniósł na cały świat.

      28 maja 1981 roku Prymas Wyszyński powrócił do Domu Ojca, mając 80 lat, z których 57 przeżył w kapłaństwie.

      Żegnając się z przedstawicielami Episkopatu Polski powiedział: „O sobie nic nie mówię, bo wiem, że Matka Boża może zrobić wszystko, ale ja jestem Jej niewolnikiem i zawierzyłem Jej na wszystkie strony”. Św. Jan Paweł II nazwał go Prymasem Tysiąclecia i nieustannie podkreślał, że: „Nie byłoby na stolicy tego Papieża-Polaka, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem”. „On to bowiem – niejako niczym jak starotestamentowy patriarcha Mojżesz – przeprowadził naród polski przez próg wielkiej rocznicy Milenium Chrztu Świętego na naszych ziemiach”. Kardynał Stefan Wyszyński wiódł żywot prawdziwego dziecka bożego, oddanego bez reszty Kościołowi, jego założycielowi Jezusowi Chrystusowi i Maryi – Matce Pana oraz Polaka – prawdziwego patrioty, który kochał swoją Ojczyznę. 7 czerwca 2020 roku zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasie Tysiąclecia – módl się za nami!

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • 26 MAJA - DZIEŃ MAMY.

     • 26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Dla każdego dziecka mama jest pierwszą osobą jaką widzi ono po urodzeniu. To mama wspólnie z tatą opiekuje się swoimi pociechami. Karmią, kąpią, ubierają, opowiadają bajki na dobranoc, uczą i wychowują. Najpiękniejszym prezentem, jaki córka lub syn może dać swojej mamie jest miłość, szacunek i opieka na stare lata. W tym szczególnym dniu chcemy złożyć wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, zadowolenia z dzieci oraz opieki Najświętszej Maryi Panny – Najwspanialszej Mamy Świata.

      „Była cicha i piękna jak wiosna,

      żyła prosto, zwyczajnie jak my,

      Ona Boga na świat nam przyniosła

      i na ziemi wśród łez nasze dni zajaśniały.

      Matka, która wszystko rozumie,

      sercem ogarnia każdego z nas.

      Matka zobaczyć dobro w nas umie

      Ona jest z nami w każdy czas.”

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • 22 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ.

     • 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Pszczoły to niezwykle pożyteczne stworzenia. Na naszej planecie żyje około 20 tysięcy gatunków. „Do wyprodukowania 1kg miodu pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, zbierając 3kg nektaru i pokonując przy tym trasę od 40000 do 80000 km”. Ich rola jest przeogromna, bo właśnie one są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77% gatunków roślin, jakie uprawia się na świecie. Dzięki nim mamy owoce i warzywa oraz dużą liczbę nasion potrzebnych do odnowienia lasu. To pszczoły poprawiają plony niektórych upraw oraz wpływają na urodzaj owoców leśnych, którymi żywią się zwierzęta. Ostatnio zaobserwowano zjawisko masowego wymierania pszczół, którego główną przyczyną jest stosowanie w rolnictwie śmiercionośnych pestycydów. Żeby uratować pszczoły musimy zakładać w miastach kwietne łąki, sadzić w ogródkach rośliny miododajne oraz budować dla nich ule. Cały czas ludzie muszą pamiętać o słowach Alberta Einsteina, który powiedział, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.