• OFERTA TEATRU WIELKIEGO DLA DZIECI.

     • Kuratorium Oświaty w Kielcach zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, które zawierają wskazówki w co trzeba się ubrać do teatru i jak należy się w tym miejscu zachować. Bon ton w teatrze dla najmłodszych można obejrzeć na przykładzie krótkich filmów z rodzeństwem Moni i Uszko w rolach głównych. Możemy też skorzystać z oferty bezpłatnych spektakli i koncertów online dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wirtualnie zwiedzić Teatr Wielki – Operę Narodową. Wystarczy tylko wejść na stronę http://vod.teatrwielki.pl

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY.

     • 16 czerwca 2020 roku uczniowie naszej szkoły przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. O godz. 9.00 rozpocznie się on sprawdzeniem ich wiedzy z języka polskiego. 17 czerwca o godz. 9.00 uczniowie zmierzą się z królową nauk – matematyką, a 18 czerwca czeka ich weryfikacja wiedzy z języka nowożytnego. Do 31 lipca zostaną opublikowane wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ze względu na pandemię koronawirusa, uczniowie muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Po zdezynfekowaniu rąk, zajmą miejsca w sali w bezpiecznej odległości od siebie i będą mogli zdjąć maseczki z twarzy. Mimo tak trudnej sytuacji życzymy naszym ósmoklasistom uzyskania jak największej liczby punktów na egzaminie i trzymamy za nich kciuki.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY.

     • 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym dniu wszyscy kierują szczególne podziękowania dla honorowych krwiodawców, którzy bezpłatnie oddają krew i tym samym ratują życie innych ludzi. Ich dar życia – krew jest wykorzystywana do transfuzji, operacji chirurgicznych i wszędzie tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie. Krwi nigdzie nie można wyprodukować, ani kupić, ani niczym zastąpić. Jedyną jej „fabryką” jest drugi człowiek i jego dobre serce. Lekarze apelują, że potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale najlepsza z nich jest grupa zero, mająca ujemne RH, ponieważ nadaje się do przetoczenia każdemu biorcy. Niestety ma ją tylko 7% Polaków. Jeżeli możemy, to oddawajmy krew, bo w ten sposób możemy uratować komuś życie.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PRZYSŁOWIA LUDOWE - MĄDROŚCIĄ NARODU.

     • Niektórzy uważają, że przysłowia ludowe są mądrością każdego narodu. Ludność polska od wieków obserwowała zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nastaniem poszczególnych pór roku i na ich podstawie mogła przewidzieć zmiany w pogodzie. Tę bezcenną wiedzę przekazała następnym pokoleniom w postaci przysłów ludowych. Oto niektóre z nich:

      Kiedy z Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.

      Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.

      Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.

      W marcu jak w garncu.

      W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki.

      Kiedy mokry maj, będzie żyto jak gaj.

      Gdy w lipcu słońce dopieka, będzie burza niedaleka.

      Gdy w sierpniu z północy dmucha, następuje zwykle posucha.

      Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.

      Gdy październik mocno trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • BOŻE CIAŁO.

     • Święto Bożego Ciała to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce obchodzone jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W tym dniu organizowane są w parafiach procesje eucharystyczne ulicami miast i wsi. Uczestnictwo w nich jest rodzajem publicznej manifestacji wiary chrześcijańskiej. Tego dnia wierni dekorują ulice i domy. Na czele procesji niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy zatrzymują się przy czterech ołtarzach przyozdobionych kwiatami i zielonymi drzewkami (najczęściej brzózkami) na pamiątkę czterech ewangelistów: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Wtedy czytane jest Pismo Święte i śpiewane są pieśni religijne. Święto to ma charakter dziękczynny i radosny.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • WYNIKI PLEBISCYTU KRÓL I KRÓLOWA DOBRYCH MANIER.

     • Informujemy, że uczniowie klas I – VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie wzięli udział w plebiscycie na Królową i Króla Dobrych Manier. Wszyscy wychowankowie naszej szkoły mogli zagłosować tylko na jedną koleżankę i jednego kolegę ze swojej klasy. Ich głosy były przesyłane na e-dziennik i skrupulatnie liczone przez p. Katarzynę Nowakowską i p. Włodzimierza Walczyńskiego – organizatorów tego plebiscytu. W przypadku gdy dwie osoby otrzymały jednakową liczbę głosów, rozstrzygał głos wychowawcy. A oto lista zwycięzców:

       

      Klasa I

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – IGA KAMIŃSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – OLIWIER POLCZYK

       

      Klasa II

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – MAJA BENTKOWSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – OSKAR NEINER

       

      Klasa III

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – NADIA RUSEK

      KRÓL DOBRYCH MANIER – MIŁOSZ SYGUT

       

      Klasa VA

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – OLIWIA LATO

      KRÓL DOBRYCH MANIER – PAWEŁ ŁABĘDZKI

       

      Klasa VB

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – ZUZANNA MAJCHER

      KRÓL DOBRYCH MANIER – MATEUSZ KOT

       

      Klasa VI

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – JULIA MACIĄG

      KRÓL DOBRYCH MANIER – DAWID MALUDZIŃSKI

       

      Klasa VII

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – KLAUDIA KRUK

      KRÓL DOBRYCH MANIER – KACPER BASIOR

       

      Klasa VIII

      KRÓLOWA DOBRYCH MANIER – BARBARA LEŚNIEWSKA

      KRÓL DOBRYCH MANIER – PAWEŁ LEŚNIEWSKI

       

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

     • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W tym dniu szczególnie zwracana jest uwaga na związki między prawami człowieka, zdrowiem oraz ochroną środowiska. Jeżeli ludzie będą dbać o środowisko, to będzie nam się zdrowiej i lepiej żyło.

      „Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego”.

      - Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • 1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA.

     • Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Stanów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce obchodzony on jest 1 czerwca. Jest to ulubiony dzień wszystkich dzieci. W tym dniu rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami i w wielu miastach w naszym kraju przygotowywane są dla nich wyjątkowe atrakcje. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do obejrzenia 1 czerwca o godz. 17.00 spektaklu pt.: „Bajki o Zwierzętach” na profilu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na kanale YouTube Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Biura Wojewody oraz do konkursu plastycznego „Paszport Świętokrzyski”. Wszystkim dzieciom na całym świecie z okazji ich święta życzymy: zdrowia, szczęśliwego dzieciństwa, spełnienia marzeń oraz opieki Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • DRODZY RODZICE

     • W ZAKŁADCE DLA RODZICÓW - ZDALNE NAUCZANIE - DO POBRANIA JEST DOKUMENT DOTYCZĄCY 

      DeklaracjI udziału ucznia w konsultacjach

      na terenie szkoły w okresie pandemii COVID-19

     • OBCHODY 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY.

     • Dnia 18 maja 2020 roku w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie odbyły się obchody 100 Rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali: Ks. Proboszcz Jerzy Słupik, p. Włodzimierz Walczyński, p. Katarzyna Nowakowska, p. Kamila. Przepiękną dekorację przed ołtarzem wykonała p. Anna Bukowiec. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, rodzice i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie uczestniczyli online w spotkaniu modlitewnym, które poprowadził p. Włodzimierz Walczyński. W świątyni pojawiła się delegacja wybranych nauczycieli, rodziców i uczniów. Pani Kasia odczytała krótki życiorys Św. Jana Pawła II, a Martyna Nowakowska przeczytała modlitwę wiernych. Julia Maciąg zaprezentowała swój wiersz oraz wspólnie z Pawłem Leśniewskim wiersze uczniów kl. Va i Vb: Amelii Siołek, Wiktora Krzysztofika, Alberta Sutowicza, Wojciecha Leśniewskiego, Zofii i Antoniego Kasza, Zofii Chabior, Aleksandry Kot, Oliwii Lato, Mikołaja Pindrala, Martyny Nowakowskiej, Dawida Kisiel, Bartłomieja Blicharskiego. Recytację wiersza pt.: „Ojczyzno ma...”, którego autorką jest parafianka i mieszkanka Skroniowa – p. Wanda Kośmider- Chatys wykonał Wojciech Leśniewski. Piękne pieśni, hymn „Te Deum” oraz Litanię do Św. Jana Pawła II zaprezentowała niezwykle utalentowana muzycznie p. Kamila. Paweł Leśniewski przeczytał modlitwy dziękczynne za osobę i posługę kapłańską Naszego Świętego. Pan Włodzimierz podziękował dzieciom z kl. III: Jakubowi Kosek, Wiktorii Maludzińskiej, Oliwii Rychter, Tomaszowi Budzińskiemu, Bartoszowi Maludzińskiemu, Joannie Prawdzie, Karolinie Nawrot i Julii Balińskiej za śliczne prace plastyczne przedstawiające Patrona Rodziny. Uczennica kl. Vb – Kamila Kruk wykonała przepiękną dekorację na okno. Szczególne podziękowania kierujemy do Ks. Proboszcza za wspólną modlitwę i pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz do wszystkich rodziców za ich zaangażowanie w przygotowaniu dzieci. Słowa wdzięczności i uznania ślemy pod adresem p. Wandy, która ofiarowała tomiki poezji dla występujących uczniów. Na zakończenie prowadzący podziękował wszystkim zebranym w kościele i tym przed monitorami komputerów za wspólną modlitwę w intencji Wielkiego Polaka jakim był Św. Jan Paweł II. Był to dzień pełen radości, refleksji i wzruszeń.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI.

     • Stefan Wyszyński urodził się 3.08.1901 roku w zaborze rosyjskim. Pochodził z rodziny wielodzietnej, ale bardzo religijnej i patriotycznej. W wieku 9 lat stracił mamę. Jej śmierć doprowadziła Go do Matki Bożej. „Z mszą prymicyjną pojechał na Jasną Górę, żeby mieć matkę, która nie umiera”. W 1948 roku został Prymasem Polski. W 1953 roku był aresztowany przez władze PRL. W więzieniu spędził trzy lata i tam napisał Śluby Jasnogórskie. Był nierozerwalnie związany z Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Całe Jego życie to łączność z Maryją Jasnogórską. To On rozsławił Jej kult w Polsce, który potem Św. Jan Paweł II przeniósł na cały świat.

      28 maja 1981 roku Prymas Wyszyński powrócił do Domu Ojca, mając 80 lat, z których 57 przeżył w kapłaństwie.

      Żegnając się z przedstawicielami Episkopatu Polski powiedział: „O sobie nic nie mówię, bo wiem, że Matka Boża może zrobić wszystko, ale ja jestem Jej niewolnikiem i zawierzyłem Jej na wszystkie strony”. Św. Jan Paweł II nazwał go Prymasem Tysiąclecia i nieustannie podkreślał, że: „Nie byłoby na stolicy tego Papieża-Polaka, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem”. „On to bowiem – niejako niczym jak starotestamentowy patriarcha Mojżesz – przeprowadził naród polski przez próg wielkiej rocznicy Milenium Chrztu Świętego na naszych ziemiach”. Kardynał Stefan Wyszyński wiódł żywot prawdziwego dziecka bożego, oddanego bez reszty Kościołowi, jego założycielowi Jezusowi Chrystusowi i Maryi – Matce Pana oraz Polaka – prawdziwego patrioty, który kochał swoją Ojczyznę. 7 czerwca 2020 roku zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasie Tysiąclecia – módl się za nami!

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • 26 MAJA - DZIEŃ MAMY.

     • 26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Dla każdego dziecka mama jest pierwszą osobą jaką widzi ono po urodzeniu. To mama wspólnie z tatą opiekuje się swoimi pociechami. Karmią, kąpią, ubierają, opowiadają bajki na dobranoc, uczą i wychowują. Najpiękniejszym prezentem, jaki córka lub syn może dać swojej mamie jest miłość, szacunek i opieka na stare lata. W tym szczególnym dniu chcemy złożyć wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, zadowolenia z dzieci oraz opieki Najświętszej Maryi Panny – Najwspanialszej Mamy Świata.

      „Była cicha i piękna jak wiosna,

      żyła prosto, zwyczajnie jak my,

      Ona Boga na świat nam przyniosła

      i na ziemi wśród łez nasze dni zajaśniały.

      Matka, która wszystko rozumie,

      sercem ogarnia każdego z nas.

      Matka zobaczyć dobro w nas umie

      Ona jest z nami w każdy czas.”

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • 22 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ.

     • 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Pszczoły to niezwykle pożyteczne stworzenia. Na naszej planecie żyje około 20 tysięcy gatunków. „Do wyprodukowania 1kg miodu pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, zbierając 3kg nektaru i pokonując przy tym trasę od 40000 do 80000 km”. Ich rola jest przeogromna, bo właśnie one są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77% gatunków roślin, jakie uprawia się na świecie. Dzięki nim mamy owoce i warzywa oraz dużą liczbę nasion potrzebnych do odnowienia lasu. To pszczoły poprawiają plony niektórych upraw oraz wpływają na urodzaj owoców leśnych, którymi żywią się zwierzęta. Ostatnio zaobserwowano zjawisko masowego wymierania pszczół, którego główną przyczyną jest stosowanie w rolnictwie śmiercionośnych pestycydów. Żeby uratować pszczoły musimy zakładać w miastach kwietne łąki, sadzić w ogródkach rośliny miododajne oraz budować dla nich ule. Cały czas ludzie muszą pamiętać o słowach Alberta Einsteina, który powiedział, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • ŚW. JAN PAWEŁ II - PRZYJACIEL DZIECI I MŁODZIEŻY.

     • Jan Paweł II był człowiekiem, który bardzo kochał dzieci. Ich los nie był mu obojętny. Na spotkaniu z najmłodszymi w programie „Ziarno”, dzieci zadały Papieżowi pytanie, którą owieczkę wybiera dla siebie: białą czy czarną? Wtedy Ojciec Święty odpowiedział, że po co ma wybierać, bierze obie, bo bardzo mu się podobają. Był człowiekiem, który wszystkich traktował jednakowo, okazując każdemu szacunek. Stał się najlepszym przyjacielem młodzieży. Miał ogromne poczucie humoru.

      „Choć było już bardzo późno, nikt nie chciał rozstawać się z Papieżem. Zaczęły się przekomarzania:

      -Zostań z nami! - krzyczeli młodzi.

      -Tacyście mądrzy, a gdzie byliście 16 października ubiegłego roku? A zresztą, Rzymu do Krakowa nie przeniosę, bo już tacy byli i źle na tym wyszli.

      -Przyjedź jeszcze raz, przyjedź jeszcze raz! - odpowiadali.

      -Wszystko się zgadza, ale pozwólcie mi najpierw odjechać...”.

      Jan Paweł II był człowiekiem wielkiego formatu, Sługą Jezusa Chrystusa i Maryi, Nauczycielem serc ludzkich, Orędownikiem pokoju, Przyjacielem dzieci i młodzieży, Bratem dla samotnych i chorych.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • INFORMACJE O ŚW. JANIE PAWLE II.

     • Sto lat temu właśnie 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Był najmłodszym z trójki dzieci. Choć wychowywał się w kochającej rodzinie, już we wczesnych latach doznał cierpienia i straty. Jego siostra Olga zmarła po porodzie, potem na skutek choroby odeszła jego mama, a starszy brat Edmund zmarł, zarażając się szkarlatyną od chorej pacjentki. Karol znany dla przyjaciół jako Lolek, wzrastał pod kochającym okiem swojego ojca. Po jego śmierci wstąpił do tajnego seminarium duchownego i przyjął święcenia kapłańskie. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. 16 października 1978 roku stał się Papieżem całego świata. Uwielbiał podróżować i pielgrzymować do różnych krajów. Wysiadając z samolotu całował ziemię jako wyraz szacunku i miłości do jej mieszkańców. Uprawiał takie sporty jak piłka nożna, jazda na nartach, spływy kajakiem oraz lubił wspinaczki górskie. Jego ulubioną modlitwą był różaniec, a pieśnią która nieustannie towarzyszyła mu w posłudze papieskiej była „Barka”. Bardzo mocno kochał dzieci i zawsze chciał, aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie. To właśnie od dzieci otrzymał Order Uśmiechu, jedyne odznaczenie jakie zgodził się przyjąć. Miał wspaniały kontakt z młodzieżą, o której często mówił, że jest przyszłością narodu. 2 kwietnia 2005 roku odszedł do Domu Ojca. W dniu pogrzebu Jan Paweł II zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie: „Santo subito” - Święty natychmiast! Ten, który zawierzył siebie Matce Bożej słowami „Totus Tuus”, został ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku, a świętym 27 kwietnia 2014 roku. Realizujmy duchowy testament Św. Jana Pawła II – Patrona Rodziny i zawsze „mierzmy drugiego człowieka miarą serca”.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PONTYFIKAT ŚW. JANA PAWŁA II.

     • 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Papież podróżnik pokonał dystans trzydziestokrotnego okrążenia Ziemi, ale to nie o odległość tu chodzi, ale w pierwszym rzędzie o człowieka, z którym się spotykał, a później o podarowaną mu miłość. Ojciec Święty „uważał, że obowiązkiem Papieża i Kościoła jest poszukiwanie człowieka, tak jak czynił to Chrystus, przemierzając Ziemię i nauczając wszystkie narody. Na przestrzeni niespełna 27 lat pontyfikatu w czasie 104 pielgrzymek zagranicznych odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości na wszystkich kontynentach. Zawsze wychodząc z samolotu całował ziemię na znak szacunku i miłości do jej mieszkańców. 13 maja 1981 roku został ciężko postrzelony, ale z pomocą Pani Fatimskiej przeżył te ciężkie chwile. Nieustannie podkreślał swoje oddanie dla Polski i Polaków. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. po ciężkiej chorobie odszedł do Domu Ojca. W dniu pogrzebu Jan Paweł II zjednoczył przy sobie wszystkie dzieci Kościoła ze wszystkich krajów i kontynentów. Wyrazem wdzięczności tej cudownie zjednoczonej rodziny było wołanie: „Santo subito” - Święty natychmiast! 1 maja 2011 roku został włączony w poczet błogosławionych, a 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony Świętym - Patronem Rodziny.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • PASJE I ZAINTERESOWANIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

     • Na rok przed wybuchem II wojny światowej młody Wojtyła zdał maturę z oceną celującą. W czasie nauki w ośmioletnim gimnazjum przejawiał nie tylko wielką pobożność, ale i talenty literacko-aktorskie. Angażował się w szkolne inscenizacje i konkursy recytatorskie. Jak student zadebiutował na scenie w sztuce „Kawaler księżycowy” i grał w przedstawieniu „Pana Tadeusza”. Fascynował się sportem, a zwłaszcza piłką nożną. W drużynie najczęściej zajmował miejsce na bramce, chociaż często grał również w obronie. Był pierwszym papieżem, który kibicował piłkarzom, zasiadając na trybunach. Pisał utwory literackie: dramat „Hiob”, poematy - „Jeremiasz” „Pieśń o Bogu ukrytym”. Brał udział w spływach kajakowych z młodzieżą. Popularnie nazywany był przez nią „wujkiem”. Kochał góry i bardzo dobrze jeździł na nartach.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.

     • DZIECIŃSTWO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II.

     • 18 maja 1920 roku w małżeństwie Karola Wojtyły seniora i Emilii (z domu Kaczorowskiej) urodził się drugi syn, którym był Karol Wojtyła junior. Jego ojciec był wojskowym, a matka sama zajmowała się domem, dorabiając czasami – wbrew swojemu słabemu zdrowiu jako szwaczka. Wojtyłowie mieli córkę – Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu oraz starszego od Karola o 14 lat syna Edmunda, który po studiach medycznych został lekarzem. Klimat domu rodzinnego kształtowała głównie pani Emilia, mimo że bardzo często na skutek choroby – leżała w łóżku. Religijną atmosferę wyczuwało się od razu po przekroczeniu progu mieszkania, w którym przy drzwiach wejściowych była umieszczona kropielniczka z wodą święconą. Za przekazywanie tradycji był odpowiedzialny ojciec. Zabierał Karola nad Skawę na spacery i uczył go historii Polski. To dzięki ojcu chłopiec przesiąkł patriotyzmem i tradycjami w okresie, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Gdy Karol miał 9 lat zmarła mu mama, a trzy lata po jej śmierci stracił brata, który zaraził się szkarlatyną od swojej pacjentki. 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie odszedł do wieczności jego ojciec.

      Opracowali: Katarzyna Nowakowska i Włodzimierz Walczyński.

     • INFORMACJE O KONCERCIE I KONKURSIE.

     • Z przykrością informujemy, że Koncert pt.: „Nie zastąpi Ciebie nikt” oraz rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego - „ Św. Jan Paweł II – Przyjaciel dzieci i młodzieży” nie odbędą się z powodu pandemii koronawirusa. Te wydarzenia związane z obchodami 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II zostają przełożone na rok szkolny 2020/2021. Prosimy wszystkich opiekunów uczniów biorących udział w naszym konkursie o zachowanie prac ich podopiecznych do czasu rozstrzygnięcia konkursu. O nowym terminie przeprowadzenia tych uroczystości wszystkie szkoły zostaną powiadomione dużo wcześniej. Dyrektorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom wszystkich szkół w Gminie Jędrzejów życzymy dużo zdrowia.

      Opracowali: Włodzimierz Walczyński i Katarzyna Nowakowska.