• ŚWIĘTA MAJOWE.

• Wśród najważniejszych świąt przypadających w maju wyróżniamy 1Maja – Święto Pracy, 2Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3Maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę dla upamiętnienia krwawo stłumionego przez policję pięć lat wcześniej protestu robotników w Chicago. Jest to także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w szczególny sposób zwraca uwagę na pracę ludzką. 2 Maja to Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Możemy go uczcić wywieszając na zewnątrz flagę biało-czerwoną. 3Maja 1791 roku przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego uchwalono akt prawny, który zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie. Znosiła ona liberum veto, wolną elekcję oraz zapewniała wolność wyznania i ochronę chłopom. Dzień trzeci maja to także uroczystość NMP Królowej Polski.

• CRL UCZY RODZICÓW

• Szanowni Państwo,

Centrum Rozwoju Lokalnego wspólnie z psycholog Beatą Liwowską serdecznie zapraszają do obejrzenia najnowszego filmu edukacyjnego dla rodziców pn. "Rozwój dziecka". Film powstał w ramach cyklu "CRL uczy rodziców".

Link do filmu: https://youtu.be/Eao2j4IoKPg

Wszystkie filmy z cyklu "CRL uczy rodziców" dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl

Z poważaniem,
            Janusz Bieńkowski
            Prezes Centrum Rozwoju Lokalnego

Kwestie omówione przez psycholog Beatę Liwowską

• Dostosowanie się do norm społecznych / warunków przedszkolnych / rówieśniczych
            • Adaptacja dziecka do warunków
            • Wchodzenie w grupę rówieśniczą
            • Zajęcia w grupie rówieśniczej i ich wpływ na rozwój dziecka
            • Odrzucenie dziecka przez rówieśników
            • Samokontrola / Dziecko nabywa umiejętności potrzebnych do pracy
            • Samodzielność / samoobsługa dziecka. Jak podejść do tego tematu? Kiedy jest na to czas?
            • Działania / aktywności, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka
            • Aktywność dziecka, hobby i zainteresowania. Dlaczego jest ważne i jak wpływa na rozwój?
            • Ograniczenia dotyczące telewizji, komputera, smartphone’a. Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka
            • Granice fizyczne i psychiczne dziecka, jak je szanować?
            • Lęk dziecięcy – rodzaje i przyczyny powstawania zaburzeń lękowych i depresyjnych