• 3 lutego 2015 roku już po raz 4. zorganizowałem w naszej szkole DZIEŃ ZIMY. Pogoda była wręcz wymarzona, aby wyjść poza mury szkolne i na świeżym powietrzu upiec kiełbaskę, porzucać się śnieżkami. Było słonecznie, trochę mroźnie, a przede wszystkim radośnie. Czekając na miejsce przy ognisku, uczniowie klas IV, V i VI rozegrali mecz w piłkę nożną – dziewczyny kontra chłopaki. Wygrali ci drudzy- 0:1. Zdjęcia w zakładce-album fotograficzny.

             

            Piotr Zaczkowski – opiekun Samorządu Uczniowskiego

          • 30 stycznia 2015 roku odbyła się „dyskoteka choinkowa”. Po raz kolejny w rolę didżeja wcielił się Bartek Leśniwski, który włączał świetną muzykę. Nie było osoby, której muzyka nie porwała do tańca. Wszyscy świetnie się bawili. W przerwie uczniowie zjedli albo pączki, albo pizzę.

             

            Piotr Zaczkowski

          • 29 stycznia 2015 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Kielc. Program eskapady zakładał zwiedzenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Oceanarium w Galerii Echo oraz obejrzenie w technologii 3D trzeciej, ostatniej części filmu
            o dzielnym hobbicie, Bilbo Baginsie – Hobbit: Bitwa Pięciu Armii.

            O godzinie 9.00 dotarliśmy do RCKiK przy ulicy Jagiellońskiej. Uczniowie poznali drogę, jaką pokonują honorowi krwiodawcy, którzy chcą oddać krew. Pierwszym etapem jest rejestracja, następnie wypełnienie ankiety, później wstępne badanie krwi, kolejnym wizyta u lekarza i na końcu samo oddanie krwi. Dowiedzieli się, jakie warunki trzeba spełnić, aby w przyszłości zostać honorowym dawcą krwi czy dawcą szpiku kostnego. Wizyta w RCKiK miała uświadomić uczniom, jak ważne jest honorowe krwiodawstwo, że w ten sposób możemy spełniać dobry uczynek i przyczyniać się do ratowania ludzkiego życia!

            O godzinie 11.45 wraz z panią przewodnik rozpoczęliśmy wędrówkę po oceanarium, znajdującym się na 2. poziomie kieleckiej Galerii Echo. Oceanarium to zgromadziło największą ilość gatunków ryb. W specjalnych zbiornikach mieszczących 60 tyś litrów wody zobaczyliśmy podwodny świat przeniesiony z najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej. Widzieliśmy ryby z rafy koralowej oraz oceanów i egzotycznych rzek. W śród okazów z raf koralowych można zobaczyć, zebrasomy, motylki rafowe, najeżki, nadymki, które w obliczu zagrożenia dwukrotnie zwiększają swoją wielkość. Zobaczyliśmy również bohaterów filmu Gdzie jest Nemo? - czyli amfipriony żyjące w symbiozie z ukwiałami. Ogromnym zainteresowanie cieszyły się rekiny czy piranie. Byliśmy świadkami kamienia tych ryb. Myślę, że była to fantastyczna, niecodzienna lekcja biologii.

            Ostatnim punktem była projekcja filmu Hobbit: Bitwa Pięciu Armii.

             

            Piotr Zaczkowski

          • 28 stycznia 2015 roku nasza szkoła obejrzała kolejny już spektakl w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół” realizowany przez Telewizję Polską. Tym razem Telewizja Polska wspólnie z Teatrem im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, zaprosiła do obejrzenia spektaklu wg scenariusza Barbary Borys-Damięckiej  Królowa śniegu.
            Oprócz zgromadzonej w teatrze widowni, to wyjątkowe przedstawienie w wykonaniu gorzowskich aktorów, zobaczyli  na żywo uczniowie w wielu szkołach w całej Polsce.

            Królowa Śniegu to jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za siebie i innych. Kawałek lodu, który nagle wpada w serce Kaja czyni go obcym dla przyjaciół. Kaj ulega złudzeniu innego, lepszego życia. Andersen napisał tę baśń dla wszystkich. Młodsi widzowie odnajdą w niej mnóstwo cudownych, niesamowitych przygód; magiczną podróż Gerdy i jej niezwykłych przyjaciół spotkanych w czasie drogi, piękną i czarodziejską krainę śniegu, mnóstwo emocji, barw a nawet zapachów. Dla dorosłych to podróż w niebanalny świat, opowieść o tym co w życiu jest ważne i o co warto walczyć.

             

            Piotr Zaczkowski – koordynator akcji

          • W piątek 9 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbył się pierwszy wieczorny maraton filmowy. Po raz kolejny spotkaliśmy się wieczorem w naszej szkole, która o tej porze zyskuje atmosferę tajemniczości, wyjątkowości. Znajome korytarze wyglądały zupełnie inaczej niż za dnia. Sala języka polskiego, która kojarzy się z pracami klasowymi i sprawdzianami, zyskała na przytulności. Materace, poduszki, koce i oczywiście niezbędny przy oglądaniu filmów prowiant, a także wspaniałe towarzystwo i repertuar, pozwoliły w miły sposób spędzić piątkowy wieczór.

            Obejrzeliśmy cztery filmy: Madagaskar 4, Asterix i Obelix na olimpiadzie, Zambezia.

            W przerwie między filmami uczniowie stoczyli pełne emocji bitwy na poduszki.
            Mamy nadzieję, że wszystkim uczestnikom maratonu spodobał się taki sposób spędzania czasu w szkole i że z niecierpliwością czekają na kolejny.

            Piotr Zaczkowski

          • 11 grudnia punktualnie o godzinie 11.00 w ramach Internetowego Teatru dla szkół obejrzeliśmy spektakl Biegnijcie do szopki – przedstawienie w wykonaniu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” z Katowic.

            Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli według tekstu Edmunda Wojnarowskiego. Przedstawienie było zrealizowane w konwencji widowiska kolędowego z typowymi dla tego gatunku postaciami: Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci, wykorzystało tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli.

          • W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się w akcję charytatywną SZLACHETNA PACZKA. Ideą jaka przyświeca tej inicjatywie jest niesienie pomocy rodzinom potrzebującym.

            Zeszłoroczna XIII edycja SZLACHETNEJ PACZKI pod wieloma względami była wyjątkowa. Zjednoczyła 617 tysięcy Polaków. 9500 wolontariuszy pośredniczyło w mądrej pomocy. 17 684 rodziny otrzymało nadzieję i impuls do zmiany. W przygotowanie jednej Paczki zaangażowało się średnio 30 osób.

            Od 01.12.2014 do 13.12.2014 przeprowadziliśmy w naszej szkole zbiórkę produktów spożywczych, artykułów chemicznych oraz pieniędzy, za które zakupione zostały buty i kurtki zimowe. Szkolnymi koordynatorami akcji byli Anna i Piotr Zaczkowscy. Wszystkie dary przekazane zostały panu Tomaszowi Puchrowiczowi- liderowi SZLACHETNEJ PACZKI w Jędrzejowie.

            Działaliśmy we współpracy ze Szkołą Podstawową w Rakowie.

            Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zarówno naszych uczniów jak i ich rodziców. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

            Anna Zaczkowska

          •                 21 listopada już po raz siódmy odbyła się impreza pod hasłem NOCNE CZYTANIE. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą andrzejkową, która zakończyła się o godzinie 20. Następnie zjedliśmy, przygotowaną przez rodziców, pyszną kolację. Kolejnym punktem programu były nocne podchody zorganizowane na boisku szkolnym. Zaopatrzeni w latarki uczniowie rozwiązywali przygotowane przez samorząd uczniowski zadania. Musieli m.in. wykazać się znajomością kierunków geograficznych czy wiedzą na temat figur geometrycznych. Zabawa była fantastyczna i przysporzyła uczestnikom podchodów niesamowitych doznań.

            Następną atrakcją było obejrzenie filmu – Sposób na Alcybiadesa. Ostatnim elementem nocnego pobytu w szkole była prezentacja audiobooka Opowieści z Narnii. Uczniowie leżąc wygodnie w śpiworach wysłuchali historii o tajemniczej i pełnej przygód krainie zza tajemniczej szafy. Gwoździem programu okazało się tradycyjne już smarowanie pastą tych, którzy mieli najtwardszy sen.

             

            Piotr Zaczkowski

          • W dniu 31.10.2014 roku odbył się w naszej szkole konkurs halloween’owy- STRACHY NA LACHY. Uczestnicy prezentowali stroje i makijaże, będące uosobieniem czarownic, duchów i potworów. Liczyły się pomysłowość i samodzielne wykonanie. Wśród uczniów klas młodszych pierwsze miejsce zajął Tomasz Malmur (kl.I), natomiast w klasach starszych zwyciężył Paweł Czekaj(kl.V).Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy słodki upominek. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

            Organizatorami konkursu były panie: Anna Bukowiec i Anna Zaczkowska.

                         Anna Zaczkowska

          • 21 listopada 2014 roku już po raz siódmy spotykamy się w naszej szkole w ramach akcji NOCNE CZYTANIE.

            W tym roku akcja będzie przebiegać zgodnie
            z następującym planem:

            17.00 – dyskoteka andrzejkowa;

            20.00 – kolacja;

            20.45 – nocne podchody;

            21.45 – wróżby andrzejkowe

            22.30 – projekcja filmu Sposób na Alcybiadesa

            24.00 – prezentacja wybranego przez uczniów audiobooka – Opowieści z Narnii.

             

            Nasze spotkanie Nocne Czytanie 2014 zakończy się 22.11.2014r. o godzinie 7.00.

          • 12 listopada 2014 roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Rozśpiewana przerwa-patriotyczne śpiewanie”. Akcja ma celu popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci, propagowanie wartości patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, ukazanie roli pieśni patriotycznych w historii narodu polskiego.

            Podczas trzech przerw międzylekcyjnych śpiewaliśmy wspólnie pieśni patriotyczne.

            Pierwsza przerwa-8.45:

            1. Przybyli ułani.

            2. Wojenko wojenko.

            Druga przerwa-9.35:

            1. Pierwsza kadrowa.

            2. Rozkwitały pąki białych róż

            3. Legiony

            Trzecia przerwa-10.30:

            1. Piechota.

            2. O mój rozmarynie.

            3. Płynie Wisła płynie.

             

            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego pokrótce przypominała o Narodowym Święcie Niepodległości.

             

            Czy potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest niepodległość?

            Niepodległość to niezależność jednego państwa od drugiego. To inaczej suwerenność albo po prostu wolność. Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległej Polsce. Jest to tak oczywiste, że na co dzień wcale o tym nie myślimy. Ale niepodległość Polacy musieli sobie wywalczyć...

            Był taki czas, kiedy Polska nie istniała. Polakom zabrano ich ojczyznę. Stali się obywatelami Rosji, Austrii i Prus- język polski był tam językiem obcym, a polska historia i kultura oficjalnie nie istniały.

            Pamiętajmy, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba ją ciągle umacniać i stać na jej straży. Nie zapominajmy o roku 1939 i latach powojennych.

            Dowodem na to, że pamiętamy niech będzie dzisiejszy apel oraz włączenie się wszystkich uczniów naszej szkoły w ogólnopolską akcję pod tytułem „Rozśpiewana przerwa-Patriotyczne Śpiewanie”. Zapraszamy wszystkich do spotkań podczas przerw i do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

             

            Piotr Zaczkowski

          •  20 października 2014 roku nasza szkoła wraz z dwoma innymi szkołami wzięła udział w wycieczce szkolnej do Krakowa, zorganizowanej w ramach projektu unijnego Pewnie w przyszłość.

            Plan wycieczki zakładał obejrzenie w Teatrze Groteska spektaklu pod tytułem Ku-ku-ryku słoneczniku. Następnie spotkaliśmy się z aktorką Iloną Buchner, która podczas lekcji teatralnej pod tytułem Sekrety sceny przybliżyła nam świat teatru, lalki i maski oraz jego kulis. Mogliśmy zobaczyć, a nawet dotknąć, przymierzyć maski teatralne. Zobaczyliśmy wiele typów lalek teatralnych: pacynki, jawajki, kukiełki, marionetki. Poznaliśmy ich historię powstania i obecności w historii teatru lalek.

            Drugim punktem wycieczki była rozgłośnia radiowa, gościło nas Radio Kraków. Po radio oprowadził nas dziennikarz Grzegorz Bernasik, który opowiedział nam historię Radia Kraków, specyfikę pracy dziennikarza radiowego. Zobaczyliśmy newsroom, studio nagraniowe, pomieszczenie reżyserskie oraz studio koncertowe im. Romany Bobrowskiej. Mogliśmy obserwować na żywo pracę dziennikarzy realizujących swoje programy (program muzyczny Andrzeja Kukuczki Grająca szafa- notabene, Andrzej Kukuczka przez wiele lat mieszkał w Jędrzejowie ).

            Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Krakowie. Dotarliśmy na Wawel, pod Smoczą Jamę, do Sukiennic. Udało się nam z wielkich liter, które pojawiły się na krakowskim Rynku, ułożyć kolorowy napis SKRONIÓW. Było to fantastyczne doznanie. Mogliśmy całemu Krakowowi pokazać skąd przyjechaliśmy i że miejsce to jest dla nas ważne.

            Litery te pojawiły się na Rynku w Krakowie w związku nadania temu miastu tytułu Kraków miastem literatury UNESCO.

             

            Piotr Zaczkowski

          • Mecz "Nauczyciele kontra uczniowie" 2014

            10 października 2014r. z okazji obchodów Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Roalda Amundsena odbył się pierwszy w historii szkoły mecz w piłkę nożną "Nauczyciele kontra uczniowie". Reprezentacja nauczycieli i pracowników obsługi w składzie: Jarosław Pająk, Hubert Waleron, Józef Zugaj, Piotr Zaczkowski, Aleksander Olesiński i Władysław Olesiński pokonała po zaciętym i wyrównanym meczu reprezentację uczniów 4:3. Temu wielkiemu wydarzeniu sportowemu towarzyszyły ogromne emocje, fantastyczny doping. Wspaniała publiczność niosła swoim dopingiem obie drużyny do boju.
            Drużyna uczniów z niecierpliwością oczekuje na rewanż, który zostanie rozegrany z okazji Dnia Dziecka.

            Piotr Zaczkowski

          • 7 października po raz trzeci zorganizowaliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka.
            O godzinie 10.30 wyszliśmy ze szkoły i spotkaliśmy się przy ogniskach, gdzie
            z niecierpliwością oczekiwaliśmy na moment, kiedy będziemy mogli zjeść pieczone smaczne ziemniaczki. Całemu wydarzeniu towarzyszyła piękna pogoda, dopisywały nam wyśmienite humory. Ziemniaki upieczone w ognisku smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni.
            Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał wszystkim. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.
            Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.

            Piotr Zaczkowski

          • 30 września 2014r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Pojechały na nią trzy szkoły: Szkoła Podstawowa z Mnichowa, Szkoła Podstawowa z Rakowa oraz oczywiście nasza szkoła, Szkoła Podstawowa w Skroniowie. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca
            w stolicy, które przykuwają uwagę turystów. Wyjechaliśmy o godz.5.00 rano. Jechaliśmy długo, aż w końcu ujrzeliśmy tablice
            z napisem: Warszawa . Pierwszym punktem naszej wyprawy były Łazienki Królewskie. Następnie udaliśmy do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Pani przewodniczka opowiedziała nam historię polskiego parlamentaryzmu, usłyszeliśmy wiele ciekawych i cennych informacji na temat funkcjonowania sejmu. Następnie zwiedziliśmy parlament – salę obrad, salę kolumnową, widzieliśmy liczne tablice pamiątkowe, upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym co dzieje się w tym budynku na co dzień. Po zakończeniu zwiedzania sejmu udaliśmy się w inne miejsce w Warszawie, m.in. na Krakowskie Przedmieście przed pałac prezydencki i do Belwederu. Następnie poszliśmy na coś do jedzenia, bo była już pora obiadowa i byliśmy głodni. Wybór padł na Mc Donalda. Ostatnim punktem wycieczki było planetarium w Centrum Nauki Kopernika.
            W planetarium na sferycznym ekranie można obejrzeć wyjątkowe filmy. Widzieliśmy film pt. „Czarne dziury. Podróż w nieznane.” Obraz opowiadał historię zjawiska astronomicznego jakim jest czarna dziura. Pojęcie to jest bardzo zagadkowe dla wielu badaczy kosmosu. Film był ciekawy i chcielibyśmy w przyszłości obejrzeć więcej filmów o tej tematyce. Mimo że podróż była długa i męcząca, uważamy, że warto było pojechać do Warszawy, ponieważ zobaczyliśmy wiele ciekawych i różnorodnych miejsc. Cieszymy się, że ten dzień mogliśmy spędzić wspólnie, a nie nudzić się w szkole  Ten wtorek na wiele lat zagości w naszej pamięci.

            Samorząd Uczniowski

            Piotr Zaczkowski

          • Lekcje na świeżym powietrzu – zdrowo i naukowo!

            29.09.2014r. zorganizowaliśmy dzień, w którym uczyliśmy się poza murami naszej szkoły. Nasza inicjatywa sprawiła, że czas poświęcony na naukę upłynął przyjemnie i zaskakująco szybko. Fantastyczna pogoda dodatkowo uprzyjemniła nam czas spędzony na łonie natury. Sale lekcyjne zamieniliśmy na boisko szkolne, krzesełka i ławki na koce. Takich dni mogłoby być jak najwięcej.

            Samorząd Uczniowski

            Piotr Zaczkowski

          • 26 września w naszej szkole odbyły się warsztaty, podczas których rozmawialiśmy o potrzebie prawidłowej segregacji śmieci oraz o zagadnieniach związanych z prądem elektrycznym. Obejrzeliśmy filmu edukacyjne, które przybliżyły nam omawiane tematy (Felka rady jak segregować odpady, Krzyś elektryk opowiada o prądzie elektrycznym).
            W filmie o segregacji śmieci występują: Felek Flaszka i jego Brat Pet. Felek jest uśmiechniętą zieloną butelką. Najpierw pokazuje, gdzie przyszedł na świat (w fabryce butelek), gdzie się wychował i zdobywał doświadczenie (w sklepie). Następnie poznaje nas ze swym Bratem Petem - plastikową butelką z gwintem - który leży wyrzucony na ulicy. Felek uczy swego brata, pokazuje, do jakich pojemników wyrzucać makulaturę, plastik i szkło. Brat Pet ma wątpliwości: - A na gwint to wszystko? Kto wtenczas zarobi? - pyta. - Środowisko - odpowiada Felek Flaszka. Celem warsztatów było wytworzenie trwałych nawyków i zachowań w duchu ekologicznego stylu życia w domu, w szkole i w najbliższym otoczeniu. Efektem miało być wymierne zmniejszenie wytwarzanych odpadów, mniejsze zużycie wody, energii elektrycznej i cieplnej.

            Piotr Zaczkowski

          • Śniadanie na trawie – moc zdrowych wrażeń

          • Dnia 18 września 2014 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję ‘’Śniadanie na trawie’’. O godzinie 10:25 wszyscy uczniowie zebrali się na boisku szkolnym. Pogoda nam dopisywała, było bardzo ciepło i słonecznie. Z przyjemnością rozłożyliśmy się na trawie i wspólnie zaczęliśmy jeść uprzednio przygotowane przez nas zdrowe smakołyki. Cała akcja oparta była na zdrowej żywności i ekologii. Jedzenie było zapakowanie w kosze wiklinowe lub ekologiczne torby. Każdy przyniósł m.in. owoce, warzywa, wodę mineralną, soki owocowe bądź warzywne. Pani Dyrektor zaprosiła również panią policjantkę Angelikę Staniek-Duszę, która objaśniła nam, co oznacza być dobrze wychowanym oraz jak bezpiecznie poruszać się po drodze do szkoły i ze szkoły. Atmosfera była iście piknikowa, dopisywały nam świetne humory, a przede wszystkim smakowało nam zdrowe i smaczne jedzenie. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji - tym razem wiosennej.

          • Powiatowy Dzień Weterana

          • 3 września 2014 roku na terenie naszej szkoły odbył się Powiatowy Dzień Weterana, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą podchorążemu Adolfowi Pruskowi, który poległ w Skroniowie w czasie drugiej wojny światowej. Uroczystość miała podniosły charakter i była przypomnieniem heroicznych momentów z naszej lokalnej historii. Rozpoczęła się apelem poległych poprowadzonym przez przewodniczącego Powiatowej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bernarda Suchmiela, który przypomniał wiele wspaniałych postaci z czasów II wojny światowej, związanych z ziemią jędrzejowską i walką o jej niepodległość. W odsłonięciu tablicy uczestniczyli: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poseł Mirosław Pawlak, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Kubas-Samociuk, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, a także członkowie rodziny kaprala podchorążego. Tablicę po odsłonięciu poświęcił o. Edward Stradomski, opat klasztoru cystersów w Jędrzejowie, w asyście ks. Jerzego Słupika, proboszcza parafii w Skroniowie. Uczestnictwo licznych pocztów sztandarowych, kombatantów, nas uczniów szkoły podstawowej w Skroniowie oraz wielu gości, a także piękna oprawa muzyczna w wykonaniu pani Marty Strzeszkowskiej, naszych koleżanek i kolegów - Patrycji Polczyk, Ewy Skrzypiec, Karola Trzcińskiego oraz Bartłomieja Leśniewskiego, była dopełnieniem całości tej niecodziennej uroczystości. Jesteśmy zaszczyceni, że ta pamiątkowa tablica znajduje się na murach naszej szkoły, i że to nas poproszono o dbanie o tę tablicę i pielęgnowanie pamięci o wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny.

          • Harmonogram wprowadzania bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego uczniom szkół podstawowych.

            Rok szkolny 2014/2015

            Klasa I - Bezpłatny podręcznik zapewniony przez MEN; Dotacja na podręcznik lub materiał edukacyjny do j. obcego nowożytnego; Dotacja na materiały ćwiczeniowe.

            Klasa II - Możliwość dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu ”Wyprawka szkolna”.

            Klasa III - Możliwość dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu ”Wyprawka szkolna"  

            Klasa IV – bez zmian.

            Klasa V -  bez zmian.

            Klasa VI - Możliwość dofinansowania kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu ”Wyprawka szkolna”.